Príznaky alergie, chrípky, prechladnutia alebo COVID-19? Spoznajte rozdiel
COVID-19
V praxi neexistujú zásadné rozdiely medzi prejavmi chrípky a ochorením COVID-19. Obe ochorenia spôsobujú prevažne respiračné ťažkosti a prenášajú sa kvapôčkami.
Pri ochorení COVID-19 však platí, že ho charakterizuje širšie spektrum príznakov než chrípku. Ďalším rozdielom je to, že chrípka trvá plynulo niekoľko dní, no ochorenie spôsobené koronavírusom sa môže zlepšovať, následne zhoršovať a trvať omnoho dlhšie. Jedinou spoľahlivou metódou na odlíšenie oboch ochorení je PCR test, ktorý odhalí alebo vyvráti prítomnosť koronavírusu.
Najčastejšie príznaky COVID-19:
- horúčka,
- únava,
- kašeľ (skôr suchý),
- bolesť kĺbov, svalov, hlavy (občasný prejav),
- strata čuchu a chuti (občasný prejav).
Kedy kontaktovať lekára? Telefonicky ihneď po získaní pozitívneho výsledku testu. Obvodný lekár pacientovi upresní postup domácej liečby a vysvetlí, pri akých príznakoch je už nutné kontaktovať rýchlu záchrannú pomoc.
Chrípka a prechladnutie
Aj pri sezónnych ochoreniach sa stáva, že ľudia si zamieňajú prechladnutie s chrípkou. Najzásadnejší rozdiel spočíva azda v tom, že začiatok prechladnutia je postupný, zatiaľ čo pri chrípke prekvapia príznaky náhle a sú vážnejšie. Človek pri nej máva vyššiu teplotu (39 – 40 stupňov Celzia), zatiaľ čo pri bežnom prechladnutí je zvýšená teplota skôr zriedkavým príznakom.
Najčastejšie príznaky prechladnutia:
- kýchanie,
- bolesť kĺbov a svalov,
- nádcha alebo upchatý nos,
- bolesť hrdla.
Najčastejšie príznaky chrípky:
- horúčka,
- únava,
- kašeľ (skôr suchý),
- bolesť kĺbov a svalov,
- bolesť hlavy.
Kedy kontaktovať lekára? Pri bežnej chrípke ani prechladnutí nie je nutné okamžite navštíviť lekára a postačiť by mala samoliečba. Ak ani po 3 – 4 dňoch liečby príznaky neustúpia alebo sa zhoršia, je namieste navštíviť všeobecného lekára.
Domáca liečba vírusových ochorení (COVID-19, prechladnutie, chrípka)
V prvom rade je nutná izolácia, pretože vírusy sa prenášajú vzduchom. Ďalej je dôležité dopriať telu dostatočný oddych, množstvo tekutín (čaje, džúsy) a vitamínov. Užívať sa môžu voľnopredajné lieky na zmiernenie symptómov ako bolesť hlavy, kašeľ či plný nos.
Antibiotiká nemajú v prípade vírusových infekcií zmysel, pretože účinkujú len proti baktériám. Ich časté a nesprávne užívanie môže navyše spôsobiť antibiotickú rezistenciu. To znamená, že baktérie sa stanú odolnými voči týmto liekom a liečba ochorení – ako angína, alebo zápal pľúc – sa môže v budúcnosti skomplikovať.
Senná nádcha
Alergická nádcha (senná nádcha je ľudovým označením) vzniká vtedy, keď sa telo alergika stretne s alergénom a začne si tvoriť protilátky. Alergénom je v tomto prípade najčastejšie peľ, ale aj prachové roztoče, plesne či zvieratá.
Výsledkom je alergická reakcia, ktorá sa prejavuje kýchaním, výtokom z nosa či slzením očí. Práve podráždené oči môžu prezradiť, že nejde o prechladnutie či chrípku, ale alergiu.
V porovnaní s ochorením COVID-19 nejde o príznaky, ktoré by postihovali celé telo. Pri sennej nádche sa zriedka objavuje zvýšená teplota a takmer nikdy zimnica a bolesť celého tela (kĺbov a svalov).
Najčastejšie príznaky sennej nádchy:
- nádcha alebo upchatý nos,
- svrbenie nosa, očí alebo podnebia,
- vodnaté, červené alebo opuchnuté oči.
Kedy kontaktovať lekára? Ak na sebe pozorujete pravidelné, dlhodobé, poprípade závažnejšie alergické reakcie, je namieste navštíviť odborníka, ktorý vám urobí testy a navrhne vhodnú liečbu. V prípade krátkej sezónnej alergie (napríklad pár týždňov na jar) postačí aj samoliečba.
Liečba alergickej (sennej) nádchy
Alergiu ako takú môžu odborníci liečiť napríklad alergénovou imunoterapiou, ktorá spočíva v postupnom podávaní alergénu, kým si naň telo nezvykne (napríklad vo forme kvapiek pod jazyk). Táto liečba trvá roky a nie je vhodná pre všetkých.
Najčastejšie sa však odporúčajú lieky na zmiernenie symptómov, preto tomu hovoríme symptomatická liečba. Radíme sem rôzne spreje do nosa, kvapky do očí, maste či tabletky (antihistaminiká). V prípade samoliečby môžete siahnuť po voľnopredajných produktoch.
Príkladom je liek Dasseltino, ktorý rýchlo a efektívne uľaví od nepríjemných príznakov sennej nádchy (zápal nosových priechodov) a kožných prejavov alergie (žihľavka). Dasseltino navyše patrí k antihistaminikám novej generácie – to znamená, že ako vedľajší účinok nespôsobuje ospalosť a jeho efekt trvá až 24 hodín.