Alergická (senná) nádcha – čo ju spôsobuje, príznaky a liečba 

Vedeli ste, že sennú nádchu nespôsobuje seno ale peľ, roztoče, plesne, huby či zvieratá? Alergénov môže byť niekoľko, no výsledok je podobný – nepríjemná alergická reakcia, ktorá dokáže ovplyvniť výkon v práci či škole. Prečítajte si viac o tom, čo je to senná nádcha, aké má prejavy a ako sa lieči. 

Senná nádcha je ľudový názov pre alergickú nádchu. Nejde však o konkrétnu alergiu, ale o súbor príznakov, ktoré spôsobujú určité alergény. 

zena na luke

dasseltino

Odfúknite alergiu

Prejsť do lekárne

Čo spôsobuje sennú nádchu? 

Základným charakteristickým znakom alergénov je to, že telo alergika na ne reaguje prehnane a chce sa ich zbaviť. Práve preto kýchame, tečie nám z nosa či kašleme.  

Na základe odporúčaní smerníc pre liečbu alergickej rinitídy ARIA 2016 delíme alergickú reakciu: 

  • podľa trvania príznakov na intermitentnú (prerušovanú) a perzistujúcu
  • podľa času a typu expozície na sezónnu alebo celoročnú.

Alergia na peľ 

Peľ patrí k najčastejším príčinám vzniku alergických reakcií. Pele zo stromov (napríklad brezy) potrápia alergikov najmä začiatkom jari, zatiaľ čo pele z tráv zas koncom jari a počas leta. Od toho obdobia až do jesene zas majú hlavné slovo buriny (napríklad palina). 

Alergia na roztoče, huby, plesne 

Pokiaľ mávate príznaky alergie celoročne, vaše telo zrejme reaguje na vnútorné alergény, ku ktorým patrí prach, roztoče, plesne či huby. V bytovom prachu sú najčastejším alergénom roztoče (nie sme alergickí na ne, ale ich výlučky), no zbaviť sa ich úplne je priam nemožné. V jednom byte totiž žijú desiatky miliónov roztočov

Alergia na zvieratá (psy, mačky, ale aj hlodavce)

Pri tomto type alergie je človek alergický na konkrétny alergén, ktorý zviera vylučuje. Či už sú to lupiny zo srsti, alergény v slinách, kožnom maze, ale aj moči. Domáci miláčikovia však nosia v srsti aj množstvo prachu alebo peľov a človek môže byť alergický práve na tie, vtedy nejde o alergiu na zvieratá.  

Pred kúpou/adopciou psa alebo mačky je preto vhodné absolvovať pre istotu testy u alergológa a spoliehať by ste sa nemali ani na krátkosrsté plemená, pretože tie produkujú rovnaké množstvo alergénov.  

Ak sa vám predsa len potvrdí alergia na zvieratá a máte ich (alebo plánujete mať) doma, existuje niekoľko odporúčaní. Pravidelne ich umývajte, držte mimo spálne, používajte filtre na čistenie vzduchu a pravidelne používajte aj vysokoúčinné vysávače. 

Príznaky sennej nádchy 

Človek na sebe pri sennej nádche môže spozorovať jeden alebo kombináciu týchto symptómov: 

  • výtok z nosa, svrbenie v nose, upchatý nos, 
  • kýchanie, kašeľ, svrbenie podnebia, 
  • začervenanie, svrbenie, slzenie či opuch očí, 
  • žihľavka, ekzém, svrbenie kože, 
  • únava, celková slabosť. 

Senná nádcha sa však môže podobať aj na bežnú chrípku alebo prechladnutie. Prečítajte si článok, v ktorom sme vysvetlili rozdiely a podobnosti

Diagnostika sennej nádchy 

Pri závažnejších ťažkostiach je v prvom rade nutné navštíviť odborníka (imunoalergológa), ktorý vykoná potrebné testy a zistí, aký druh alergénu spôsobuje pacientovi problémy. Následne navrhne vhodnú liečbu

Ako liečiť sennú nádchu? 

Prvým krokom by mala byť vždy snaha vyhnúť sa danému alergénu, alebo aspoň minimalizovať kontakt. Pomôcť môže napríklad aj zvýšená nosová hygiena (spreje s morskou vodou), vďaka ktorej sa mechanicky odstránia alergény. 

Ak nie je prevencia účinná a symptómy pretrvávajú, prichádza na rad symptomatická liečba

  1. Nosové spreje 

Pokiaľ sa u vás alergická nádcha prejavuje najmä výtokom z nosa či plným nosom, siahnuť môžete po nosových sprejoch. Na liečbu sa využívajú steroidné nosové spreje, ktoré majú protizápalové účinky (liečivá flutikazónpropionát alebo mometazónfuroát). 

Nástup účinku však trvá dlhšie, aj niekoľko dní, a preto sa dá v prípade akútnej potreby siahnuť aj po iných voľnopredajných sprejoch, ktoré uľavia okamžite. Nazývajú sa aj dekongestanty a ide o spreje na bežnú nádchu – nevyužívajte ich však na dlhodobú liečbu. 

  1. Očné kvapky 

Pri očných prejavoch alergie (alergický zápal spojiviek) zas poslúžia očné kvapky – aj tu však platí, že je nutné rozlišovať, o aký druh produktu ide a nesiahať po prvých kvapkách, ktoré sa v domácnosti nachádzajú. Ak sa obrátite na lekárnika, odporučiť vám môže napríklad voľnopredajné kvapky s liečivom levokabastín

  1. Lieky na alergickú nádchu 

Okrem sprejov, kvapiek či mastí sa na symptomatickú liečbu alergie využívajú tabletky. Najčastejšie sa využívajú antihistaminiká, ktoré zmiernia celkové prejavy alergie. Antihistaminiká patria celkovo k najpredpisovanejším liekom, no niektoré sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Ktoré si vybrať? 

Odporúča sa siahnuť po moderných antihistaminikách, ktoré na rozdiel od svojich predchodcov nespôsobujú ospalosť.  

Viac si o rozdelení liekov na alergiu môžete prečítať v tomto článku. 

Alergia bez ospalosti 

K moderným antihistaminikám patrí aj voľnopredajný liek Dasseltino, ktorý je efektívnou pomocou pri bežných príznakoch alergie. Zmierňuje príznaky spojené s alergickou rinitídou, ktorá sa prejavuje kýchaním, výtokom z nosa, svrbením v nose, svrbením podnebia či červenaním, slzením alebo svrbením očí. Dasseltino sa tiež používa na zmiernenie kožných prejavov alergie (napr. žihľavka). 

Jeho najväčšia výhoda spočíva v 24-hodinovom účinku bez sedácie (ospalosti). Okrem toho sa môže užívať s jedlom či bez jedla a nespôsobuje liekové interakcie.  

Liek je vhodný pre dospelých a deti od 12 rokov a môžete po ňom siahnuť pri občasných príznakoch alergie (alebo ideálne ešte predtým, než prídete do styku s alergénom). Ak je vaša alergia dlhotrvajúca, lekár môže odporučiť aj dlhodobú liečbu.  

Súvisiace články: 

Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba

Žena s alergiou
Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba 

Alergiami trpí 150 miliónov Európanov. Patríte medzi nich? Potom si prečítajte, čo spôsobuje alergie (potravinové, sennú nádchu) či ako sa prejavujú a liečia.

Moderné antihistaminiká – lieky na alergiu, ktoré nespôsobia ospalosť

Pár, ktorý beží v parku
Moderné antihistaminiká – lieky na alergiu, ktoré nespôsobia ospalosť 

Antihistaminiká prvej generácie síce uľavia od nepríjemných príznakov alergie, no zároveň spôsobia ospalosť. Práve preto vznikli moderné antihistaminiká.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.