Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba
Čo sa deje v tele počas alergie?
Alergén, napr. peľ, sa dostane cez nos aj ústa do tela. Telo ho vyhodnotí ako cudzie teleso a aktivuje protilátky zvané imunoglobulíny (v tomto prípade IgE). Tieto protilátky sa potom naviažu na žírne bunky.
Pri vytvorení komplexu alergén-protilátka-žírna bunka dôjde k masívnemu uvoľneniu histamínu. Táto látka je produktom imunitného systému a spôsobuje širokú škálu príznakov, ktorými sa telo snaží „vyplaviť“ alergén. Najzjavnejšie je zvýšenie sekrécie v mieste reakcie – preto nám pri alergii slzia oči, tečie z nosa či kýchame.
Účinok histamínu sa prejaví aj na iných miestach v tele. V žalúdku spôsobí zvýšenú tvorbu žalúdočných kyselín, v cievach dôjde k tzv. vazodilatácii (rozšíreniu ciev), čo má za následok opuch kože a slizníc. Zvýši sa tepová frekvencia. Takto potom ľahšie a rýchlejšie putujú biele krvinky, ktoré pomáhajú obranným mechanizmom tela. Ďalšími účinkami sú zúženie dýchacích ciest či začervenanie a svrbenie pokožky.
Druhy alergie (podľa typu alergénov)
Alergiu môže spôsobovať široká škála alergénov. Najčastejšie však:
- potraviny (bielkovina kravského mlieka, med, orechy, vaječný bielok, ryby, citrusy...),
- peľ,
- prachové roztoče,
- plesne,
- lieky,
- latex,
- alergény zvierat a iné.
Trápi vás alergia na peľ, roztoče alebo zvieratá? Prečítajte si o sennej nádche viac.
Príznaky alergie
Alergie vyvolávajú širokú škálu príznakov v závislosti od toho, o aký typ alergénu ide a akú časť tela zasiahol. Zároveň však platí, že žiaden z príznakov nesignalizuje výhradne alergiu. Pre lepší prehľad ich môžeme rozdeliť do nasledujúcich skupín.
Dýchacie ťažkosti
-
Kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť, tlak na hrudi, pískanie pri dýchaní, plný nos, krvácanie z nosa, svrbenie nosa, výtok z nosa, strata čuchu.
Očné prejavy
-
Svrbenie, opuch či začervenanie očí, slzenie, opuch očných viečok.
Kožné prejavy
-
Svrbenie pokožky, začervenanie, opuch, výsyp, žihľavka, zápalové ochorenie kože.
Tráviace ťažkosti
-
Bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka, zvracanie, opuch pier a ústnej dutiny.
Všeobecné prejavy
-
Malátnosť, bolesť hlavy.
Aj keď sa väčšina príznakov alergie prejavuje miernym spôsobom, v určitých prípadoch môžu nastať život ohrozujúce situácie (pri určitých potravinách, liekoch, po bodnutí hmyzom). Takúto akútnu alergickú reakciu nazývame anafylaxia (anafylaktická reakcia).
Diagnostika alergie
Pri závažných ťažkostiach je v prvom rade nutné navštíviť odborníka (imunoalergológa), ktorý vykoná potrebné testy a zistí, aký druh alergénu spôsobuje pacientovi problémy. Primárne sa na diagnostiku alergie využívajú kožné testy (tzv. prick testy) a krvný rozbor – ak je potrebné, tak aj iné vyšetrenia.
Po podrobnom rozbore stavu určí lekár vhodnú liečbu, ktorú je potrebné dodržiavať dlhodobo a pravdepodobne aj v pokojovej fáze, pretože len tak môže byť efektívna.
Liečba alergie
Ak už pacient pozná alergén/y, ktoré mu spôsobujú problémy, mal by sa im vyhnúť. Nie vždy je to samozrejme možné, a preto prichádzajú na rad lieky, ktoré potlačia nepríjemné prejavy alergie. Okrem tých na predpis je však na trhu aj niekoľko voľnopredajných liekov, ktoré sú vhodné na krátkodobú samoliečbu.
V určitých prípadoch môže lekár naordinovať aj alergénovú imunoterapiu, ktorá sa podáva vo forme kvapiek, tabliet alebo injekcií. Táto liečba spočíva v kontrolovanom podávaní alergénu počas niekoľkých rokov, výsledkom čoho je lepšia tolerancia organizmu na daný alergén.
Po akých liekoch na alergiu siahnuť?
Najčastejšie sa na liečbu alergie využívajú antihistaminiká – ich účelom je blokovať účinok histamínu v tele a tým tlmiť prejavy alergie. Vyrábajú sa vo forme tabliet, sprejov do nosa či kvapiek do očí.
Ich plusom je schopnosť zastaviť nepríjemné príznaky, no niektoré z nich môžu mať sedatívne účinky. To znamená, že po ich užití sa môže človek cítiť unavene a ospalo.
Alergia bez ospalosti
Dobrou správou je, že v súčasnosti sú už na trhu voľnopredajné lieky, ktoré tento vedľajší účinok nemajú (tzv. moderné antihistaminiká).
Radíme k nim aj liek Dasseltino, ktorý je efektívnou prvou voľbou pri bežných príznakoch alergie. Liek zmierňuje príznaky spojené s alergickou rinitídou, ktorá sa prejavuje kýchaním, výtokom z nosa, svrbením v nose, svrbením podnebia či červenaním, slzením alebo svrbením očí.
Liek sa tiež používa na zmiernenie príznakov spojených s urtikáriou – je to ochorenie kože spôsobené alergiou, ktoré je známe pod hovorovým názvom žihľavka (kvôli typickému výsevu pľuzgierov, ktoré vyzerajú podobne ako po kontakte so žihľavou).
Liek Dasseltino je vhodný pre dospelých a deti od 12 rokov a môžete po ňom siahnuť pri občasných príznakoch alergie. Ak je vaša alergia dlhotrvajúca, lekár môže odporučiť aj dlhodobú liečbu.