Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba 

Alergie patria k najčastejším chronickým ochoreniam a podľa Európskej akadémie alergológie a klinickej imunológie (EAACI) nimi trpí 150 miliónov Európanov. Alergia môže mať rôzne formy (potravinové alergie, senná nádcha...) a rôzne prejavy. Ak sa týka aj vás, prečítajte si viac o tom, ako vzniká alergická reakcia, aké sú príznaky a ako vyzerá efektívna liečba alergie.

Alergiou sa označuje jav, pri ktorom imunitný systém reaguje na cudzie častice – alergény. Tieto látky sú pre väčšinu ľudí neškodné, no telo alergikov ich považuje za škodlivé, a preto sa bráni. Alergénom môže byť čokoľvek v strave, vo vzduchu, no radíme sem aj lieky či plesne. 

zena na luke

dasseltino

Odfúknite alergiu

Prejsť do lekárne

Čo sa deje v tele počas alergie?

Alergén, napr. peľ, sa dostane cez nos aj ústa do tela. Telo ho vyhodnotí ako cudzie teleso a aktivuje protilátky zvané imunoglobulíny (v tomto prípade IgE). Tieto protilátky sa potom naviažu na žírne bunky.

Pri vytvorení komplexu alergén-protilátka-žírna bunka dôjde k masívnemu uvoľneniu histamínu. Táto látka je produktom imunitného systému a spôsobuje širokú škálu príznakov, ktorými sa telo snaží „vyplaviť“ alergén. Najzjavnejšie je zvýšenie sekrécie v mieste reakcie – preto nám pri alergii slzia oči, tečie z nosa či kýchame.

Účinok histamínu sa prejaví aj na iných miestach v tele. V žalúdku spôsobí zvýšenú tvorbu žalúdočných kyselín, v cievach dôjde k tzv. vazodilatácii (rozšíreniu ciev), čo má za následok opuch kože a slizníc. Zvýši sa tepová frekvencia. Takto potom ľahšie a rýchlejšie putujú biele krvinky, ktoré pomáhajú obranným mechanizmom tela. Ďalšími účinkami sú zúženie dýchacích ciest či začervenanie a svrbenie pokožky.

 

Druhy alergie (podľa typu alergénov)

Alergiu môže spôsobovať široká škála alergénov. Najčastejšie však: 

 • potraviny (bielkovina kravského mlieka, med, orechy, vaječný bielok, ryby, citrusy...), 
 • peľ, 
 • prachové roztoče, 
 • plesne, 
 • lieky, 
 • latex, 
 • alergény zvierat a iné. 

Trápi vás alergia na peľ, roztoče alebo zvieratá? Prečítajte si o sennej nádche viac.

Príznaky alergie

Alergie vyvolávajú širokú škálu príznakov v závislosti od toho, o aký typ alergénu ide a akú časť tela zasiahol. Zároveň však platí, že žiaden z príznakov nesignalizuje výhradne alergiu. Pre lepší prehľad ich môžeme rozdeliť do nasledujúcich skupín. 

Dýchacie ťažkosti 

 • Kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť, tlak na hrudi, pískanie pri dýchaní, plný nos, krvácanie z nosa, svrbenie nosa, výtok z nosa, strata čuchu. 

Očné prejavy 

 • Svrbenie, opuch či začervenanie očí, slzenie, opuch očných viečok. 

Kožné prejavy 

 • Svrbenie pokožky, začervenanie, opuch, výsyp, žihľavka, zápalové ochorenie kože. 

Tráviace ťažkosti 

 • Bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka, zvracanie, opuch pier a ústnej dutiny. 

Všeobecné prejavy 

 • Malátnosť, bolesť hlavy. 

Aj keď sa väčšina príznakov alergie prejavuje miernym spôsobom, v určitých prípadoch môžu nastať život ohrozujúce situácie (pri určitých potravinách, liekoch, po bodnutí hmyzom). Takúto akútnu alergickú reakciu nazývame anafylaxia (anafylaktická reakcia). 

Diagnostika alergie

Pri závažných ťažkostiach je v prvom rade nutné navštíviť odborníka (imunoalergológa), ktorý vykoná potrebné testy a zistí, aký druh alergénu spôsobuje pacientovi problémy. Primárne sa na diagnostiku alergie využívajú kožné testy (tzv. prick testy) a krvný rozbor – ak je potrebné, tak aj iné vyšetrenia. 

Po podrobnom rozbore stavu určí lekár vhodnú liečbu, ktorú je potrebné dodržiavať dlhodobo a pravdepodobne aj v pokojovej fáze, pretože len tak môže byť efektívna. 

Liečba alergie

Ak už pacient pozná alergén/y, ktoré mu spôsobujú problémy, mal by sa im vyhnúť. Nie vždy je to samozrejme možné, a preto prichádzajú na rad lieky, ktoré potlačia nepríjemné prejavy alergie. Okrem tých na predpis je však na trhu aj niekoľko voľnopredajných liekov, ktoré sú vhodné na krátkodobú samoliečbu

V určitých prípadoch môže lekár naordinovať aj alergénovú imunoterapiu, ktorá sa podáva vo forme kvapiek, tabliet alebo injekcií. Táto liečba spočíva v kontrolovanom podávaní alergénu počas niekoľkých rokov, výsledkom čoho je lepšia tolerancia organizmu na daný alergén. 

Po akých liekoch na alergiu siahnuť?

Najčastejšie sa na liečbu alergie využívajú antihistaminiká – ich účelom je blokovať účinok histamínu v tele a tým tlmiť prejavy alergie. Vyrábajú sa vo forme tabliet, sprejov do nosa či kvapiek do očí. 

Ich plusom je schopnosť zastaviť nepríjemné príznaky, no niektoré z nich môžu mať sedatívne účinky. To znamená, že po ich užití sa môže človek cítiť unavene a ospalo

Alergia bez ospalosti

Dobrou správou je, že v súčasnosti sú už na trhu voľnopredajné lieky, ktoré tento vedľajší účinok nemajú (tzv. moderné antihistaminiká). 

Radíme k nim aj liek Dasseltino, ktorý je efektívnou prvou voľbou pri bežných príznakoch alergie. Liek zmierňuje príznaky spojené s alergickou rinitídou, ktorá sa prejavuje kýchaním, výtokom z nosa, svrbením v nose, svrbením podnebia či červenaním, slzením alebo svrbením očí.

Liek sa tiež používa na zmiernenie príznakov spojených s urtikáriou – je to ochorenie kože spôsobené alergiou, ktoré je známe pod hovorovým názvom žihľavka (kvôli typickému výsevu pľuzgierov, ktoré vyzerajú podobne ako po kontakte so žihľavou). 

Liek Dasseltino je vhodný pre dospelých a deti od 12 rokov a môžete po ňom siahnuť pri občasných príznakoch alergie. Ak je vaša alergia dlhotrvajúca, lekár môže odporučiť aj dlhodobú liečbu. 

Súvisiace články: 

Alergická (senná) nádcha – čo ju spôsobuje, príznaky a liečba

žena má nádchu
Alergická (senná) nádcha – čo ju spôsobuje, príznaky a liečba 

Senná nádcha (alebo aj alergická nádcha) je súbor príznakov vyvolaný určitými alergénmi. Zistite, čo presne ju spôsobuje, ako sa prejavuje a lieči.

Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žena so žihľavkou si škrabe ruku
Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žihľavka (urtikária) je najčastejšie kožná forma alergickej reakcie na rôzne alergény (od potravín po lieky). Zistite, prečo vzniká a ako ju liečiť.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.