S príchodom chladných jesenných dní a sychravého počasia sa spája aj zvýšený výskyt respiračných ochorení. Jedným z nich je aj chrípka. Čo chrípka vlastne je, ako sa líši od prechladnutia a ako ju liečiť sa dozviete v tomto článku.
Čo spôsobuje chrípku?
Chrípka je akútne infekčné vírusové ochorenie. Väčšinou prichádza náhle z plného zdravia. Prejavuje sa zimnicou, triaškou, horúčkou, bolesťami hlavy a svalov, slabosťou, únavou. Chorý má suchý, dráždivý kašeľ a bolesť hrdla.
Nádcha začína zvyčajne do 2 dní od prvých prejavov ochorenia. Tiež môžu byť prítomné bolesti očí a u detí aj hnačka a zvracanie. Nemusíte však na sebe spozorovať všetky symptómy.
Ochorenie sa zvyčajne prejaví do 3 dní od infikovania sa. Ak nenastanú komplikácie, príznaky odznejú približne o 7 dní.
Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašlaním, rozprávaním). Človek je infekčný deň pred prepuknutím chrípky až do približne piatich dní po objavení sa príznakov.
Chrípka je oveľa závažnejšie ochorenie než prechladnutie. Niekedy je ich ťažko rozoznať len na základe prejavov. Istotu máme len pri vykonaní laboratórnych testov, ktoré sa však bežne nerobia v každom prípade.
Všeobecne môžeme povedať, že chrípka začína náhle, zatiaľ čo prechladnutie má pozvoľný nástup. Pri chrípke sa človek cíti oveľa horšie ako pri obyčajnom prechladnutí a liečba trvá dlhšie.
Liečba chrípky spočíva len v miernení príznakov. Dôležitý je pokoj na lôžku, dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Zamerať sa je dôležité nielen na výživnú stravu, ale aj na jej dostatok, nakoľko naše telo bojuje s ochorením. Doplniť môžeme aj lieky na tlmenie bolesti hlavy a svalov či lieky proti kašľu.
Antibiotiká pri liečbe nepomôžu, pretože sú určené na liečbu bakteriálnych ochorení. Naopak, ich vedľajšie účinky môžu zhoršiť aktuálny stav a oddialiť uzdravenie.
Na odlíšenie vírusom spôsobených ochorení (akým je aj chrípka) od tých bakteriálnych slúžia CRP testy.
U mladých a zdravých ľudí nie je zväčša priebeh chrípky vážny. Poznáme však skupiny ľudí, ktoré sú na ťažší priebeh náchylnejší. Môžeme sem zaradiť ľudí nad 65 rokov a deti od 6 mesiacov do 5 rokov, pacientov s oslabeným imunitným systémom a chronickými ochoreniami, ľudí s obezitou a tehotné ženy. Ohrození sú aj ľudia, ktorí žijú a pracujú v kolektívnych zariadeniach, ako domovy dôchodcov, sociálne ústavy a podobne.
Medzi komplikácie chrípky patria:
-
infekcia uší,
-
zápal pľúc,
-
zápal priedušiek,
-
v ťažkých prípadoch až zlyhanie orgánov a sepsa.
Chrípka môže byť prítomná súčasne s ochorením COVID-19 a môže spôsobiť ťažší priebeh.
Najlepší spôsob prevencie chrípky je každoročné očkovanie. Zloženie vakcíny sa mení každý rok, pretože vírus chrípky mutuje. Podáva sa jedna dávka očkovacej látky do ramena. V ojedinelých prípadoch sú dávky dve. Ideálne je podať vakcínu od októbra do polovice decembra.
Detailnejšie sme sa téme očkovania proti chrípke venovali v tomto článku.
Pre zníženie prenosu ochorenia medzi ľuďmi je dôležité pravidelné umývanie rúk, zakrývanie nosa a úst pri kašľaní a kýchaní, čistenie a dezinfikovanie povrchov a vyhýbanie sa miestam, kde je veľa ľudí. Pri príznakoch ochorenia treba zostať doma nielen pre svoje uzdravenie, ale aj kvôli ochrane iných. Kolektívna zodpovednosť je kľúčová aj v boji proti chrípke.