Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba 

S bolesťou hrdla sa stretol snáď každý. Spočiatku cítime jemné škriabanie, neskôr je to intenzívna bolesť so sťaženým prehĺtaním, ktorá môže trvať aj niekoľko dní. Najčastejšie je spôsobená vírusovou infekciou horných dýchacích ciest, ktorá patrí medzi najčastejšie akútne infekčné ochorenia.

Bolesť hrdla sa u dospelých zvyčajne vyskytuje dva až päťkrát ročne, zatiaľ čo u detí až desaťkrát do roka. Takáto infekcia vzniká najmä vtedy, keď je sliznica horných dýchacích ciest oslabená. Oslabením vznikajú vhodné podmienky pre zachytávanie mikroorganizmov, ktoré sú zodpovedné za bolesť hrdla. 

Rizikové faktory

Ochrannú funkciu sliznice môže oslabovať: 

  • pitie studených nápojov, 
  • dýchanie studeného vzduchu, 
  • oslabená imunita, 
  • chronické choroby,  
  • fajčenie, 
  • prechod do studených klimatizovaných priestorov.

Ak už infekcia v horných dýchacích cestách vznikla, veľmi ľahko sa môže rozšíriť aj na iné miesta, následkom čoho môže vzniknúť opuch nosovej sliznice, bolesť hlavy či teplota. Vo vážnejších prípadoch postupuje infekcia smerom dole, môže sa pridružiť baktériová infekcia a rozvinúť sa do zápalu priedušiek alebo až zápalu pľúc.

Príznaky ako bolesť hrdla a opuch nosovej sliznice sú bežné najmä v zimných mesiacoch, kedy je chladno, veterno a vlhko. Tieto podmienky sú vhodné na prežívanie a šírenie vírusov, ktoré sú takto schopné prežiť aj niekoľko dní a po vstupe do ľudského tela spôsobujú infekcie, najčastejšie nádchu alebo chrípku.

Príznaky bolesti hrdla

Medzi najčastejšie príznaky bolesti hrdla radíme: 

  • podráždenie, svrbenie, pocit pálenia a škriabania v krku, 
  • začervenanie sliznice, 
  • ťažkosti s prehĺtaním, 
  • suché hrdlo, 
  • opuchnuté mandle, biele škvrny na mandliach,  
  • zachrípnutie. 

Liečba bolesti hrdla

Bolesť hrdla sa najčastejšie vyskytuje ako prvý príznak prechladnutia. Preto je dôležité oddychovať a začať s liečbou už pri prvých príznakoch. Základy, ktoré by ste mali dodržiavať, sú dostatok spánku a vysoký príjem tekutín. K tomu môže siahnuť po symptomatickej liečbe (bližšie opísaná nižšie). Dôležitá je tiež zvýšená hygiena a izolácia, aby sa ochorenie nešírilo ďalej. 

Je nutné užívať na bolesť hrdla lieky? 

Vo väčšine prípadov nie. Bolesť hrdla sa dá „preležať“. Ak si naordinujete pokoj a dostatok tekutín, príznaky ustúpia za pár dní aj samé.  

Pri nádche sa však oplatí od prvých príznakov dopĺňať zinok, pretože je dokázané, že príjem aspoň 75 miligramov denne skráti dĺžku nádchy v priemere o 1 deň. Okrem skrátenia trvania nádchy má príjem zinku aj pozitívny vplyv na zmiernenie príznakov. 

Pri voľbe preparátu s obsahom zinku stavte na liek, nie na výživový doplnok, pretože len prípravky klasifikované ako lieky majú garantované množstvo a kvalitu účinných látok. Na Slovensku je momentálne jeden voľnopredajný liek s obsahom zinku vo forme tabliet, ktorý vám vydajú v každej lekárni. 

Dôležité však je začať užívať zinok hneď, ako sa ukážu prvé príznaky, inak jeho efekt klesá. Tablety treba zapíjať čistou vodou s odstupom od jedla. Zinok v tejto dávke neužívajte dlhšie ako po dobu trvania ochorenia.  

Ak pociťujete kovovú chuť na jazyku, nevoľnosť alebo vracanie, môže ísť o príznaky predávkovania zinkom. V tom prípade ihneď prestaňte s jeho užívaním. Predtým, ako sa rozhodnete pre suplementáciu zinku, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. 

Symptomatická liečba bolesti hrdla

Symptomatická liečba znamená, že neliečime príčinu, ale iba príznaky ochorenia. S príčinou bolesti hrdla si silný imunitný systém väčšinou poradí aj sám. Najčastejšie sa však užívajú lieky proti bolesti, zápalu, horúčke alebo antiseptiká.

Zvýšenú teplotu však netreba tlmiť za každú cenu. Teplota tela do 38 °C pomáha imunitnému systému bojovať a oslabuje vírusy. Ak sa objavia závažnejšie príznaky, alebo bolesť hrdla neustupuje do troch až štyroch dní samoliečby, je vhodné navštíviť lekára. Lekár stanoví, či je ochorenie spôsobené baktériami alebo vírusmi.

Rozdiel medzi vírusovou a bakteriálnou infekciou

Niekedy sa môže k obyčajnej nádche pridružiť komplikácia spôsobená baktériami, ako angína alebo zápal pľúc. Dôležité však je, že až 80 – 90 % stavov bolestí hrdla je spôsobených vírusmi. Rozlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu je dôležité na stanovenie ďalšej liečby. Na odlíšenie vírusovej infekcie od bakteriálnej môžete je ideálny CRP test, ktorý si môžete kúpiť v lekárni alebo sa necháte otestovať v súkromnom laboratóriu.

Pri bakteriálnej infekcii je nutné ísť k lekárovi, pretože vám predpíše vhodné antibiotiká. Pri vírusovej infekcii si vo väčšine prípadov vystačíte aj so symptomatickou samoliečbou. Pokiaľ však chceme nášmu telu pomôcť, na trhu sú voľnopredajné prípravky ako pastilky, spreje, kvapky, kloktadlá alebo ústne výplachy. Dôležitým kritériom je liečivo, ktoré má najväčší vplyv na výsledný efekt. 

Účinné látky v liekoch proti bolesti hrdla

Lieky na bolesť hrdla sa vo všeobecnosti delia na tieto skupiny. 

  1. Antiseptiká: majú dezinfekčný účinok, ničia mikroorganizmy na povrchu slizníc. Liečia príčinu ochorenia, ale neovplyvňujú akútne príznaky ako bolesť a škriabanie v hrdle.

  2. Lokálne anestetiká: znecitlivia sliznicu ústnej dutiny a hltana, a tým pomáhajú uľaviť od bolesti a iných akútnych príznakov. Najčastejšie sa kombinujú s antiseptikami.

  3. Nesteroidné protizápalové látky (NSAID): tieto liečivá sú účinné proti bolesti, zápalu a horúčke. Sú veľmi účinné na bolesť hrdla, ale pri ich užívaní treba brať ohľad na nežiaduce účinky, hlavne dráždenie sliznice gastrointestinálneho traktu, ktoré sa vyskytuje najmä pri dlhodobom užívaní vysokých dávok.

  4. Antibiotiká: účinné len na bakteriálne infekcie. Antibiotiká pri vírusových infekciách nepomáhajú liečiť infekciu. Naopak, môžu zhoršiť stav tým, že zaťažujú gastrointestinálny trakt, čo sa prejavuje hnačkami alebo bolesťami brucha. Nadmerné a neadekvátne užívanie antibiotík je hlavnou príčinou vzniku antibiotickej rezistencie, pri ktorej sa mikroorganizmus (baktéria) stáva odolným voči antibiotiku. 

Na trhu môžete nájsť aj množstvo prípravkov, ktoré kvôli lepšiemu účinku kombinujú dva druhy liečiv (napríklad NSAID s antiseptikom).

Prevencia vírusových ochorení 

V neposlednom rade je však dobré spomenúť aj prevenciu, pretože vďaka nej sa dá predchádzať mnohým sezónnym ochoreniam. Počas prechodných ročných období je preto dôležité dbať na zvýšenú hygienu rúk, pravidelný pohyb, dostatočný spánok a zdravú a vyváženú stravu

Súvisiace články: 

Bolesť hrdla u detí

Ako správne liečiť bolesť hrdla u detí?

Infekcie horných dýchacích ciest sú u detí veľmi časté a v priemere sa u nich vyskytnú sedem až desaťkrát ročne. Čím to je a ako vyzerá správna liečba?

Domáce recepty na bolesť hrdla

Domáca pomoc pri bolesti hrdla – čo funguje a čo nie?

Siahate pri prvých príznakoch bolesti hrdla po domácich receptoch? Viete, ktoré z nich naozaj fungujú a ktoré nemajú vedecké opodstatnenie?

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.