Redukcia hmotnosti je často diskutovanou témou. Pre mužov i pre ženy, v každom ročnom období a vyjadruje sa k nej množstvo ľudí (viac aj menej fundovaných). Táto téma na nás vykúka z internetových reklám, článkov, bilbordov, je predmetom rozhovorov, diskusných fór atď.
Človek, ktorý chce schudnúť, má na jednej strane neobmedzené pole možností, na druhej strane sa stráca pod nánosom protichodných informácií. Skúša, háda, strieda a neraz skončí frustrovaný s ďalšími kilami navyše.
Dobrou správou je, že kolotoč diétovania sa dá zastaviť. Pre každého, bez výnimky. Vyžaduje si to trpezlivosť, pevnú vôľu a zmenu návykov, ktoré nebudú krátkodobé, ale stanú sa súčasťou života.
Mnohých ľudí to môže desiť, nechcú meniť návyky, lebo to nie je jednoduché. Akonáhle však uvidia zmeny a pokroky, kam ich návyky priviedli, nebudú sa ich chcieť pustiť.
Základný princíp úspechu: výdaj > príjem
Základným predpokladom redukcie hmotnosti je vyšší výdaj ako príjem. Hovoríme o tzv. kalorickom deficite. Príjem predstavuje všetko, čo zjeme a vypijeme. Výdaj zahŕňa všetko, načo organizmus potrebuje energiu. Patrí sem bazálny metabolizmus (energia potrebná na spracovanie skonzumovaného jedla) a fyzická aktivita.
Pri chudnutí ide strava a pohyb ruka v ruke. O úprave jedálnička nepochybuje nikto z nás. Pohyb je však často opomínaný faktor. Veľa ľudí si radšej nastaví drastickú diétu, len aby nemuseli športovať. Lebo nie je chuť, nie je čas, nevedia, nechcú...
Tipy, ako zaradiť viac pohybu do každodenného života
Problém je ten, že väčšina z nás si predstaví šport, pri ktorom človek potí krv. Ale pohyb sa dá vykonávať rôznymi inými spôsobmi.
Tu je malá inšpirácia:
-
Namiesto výťahu použijeme schody alebo ak ideme napríklad na piate poschodie, vyvezieme sa iba na tretie a zvyšné odkráčame.
-
Vystúpime o jednu zastávku skôr.
-
Neobjednáme si donášku jedla, ale zájdeme poň peši.
-
Naplánujeme si prechádzky.
-
Pri pozeraní večerného filmu si na pár minút zacvičíme.
Možností je nespočetne veľa a každá malá činnosť sa počíta. Pravdou je, že pohybová aktivita má veľký benefit pre naše celkové zdravie a mala by byť súčasťou životného štýlu bez ohľadu nato, či je cieľom schudnúť alebo nie.
Prečítajte si tiež: Nemáte radi cvičenie? Pomocou týchto 12 tipov zaradíte do svojho života viac pohybu
Pozor na rôzne diéty
Spomínané drastické diéty sú nechceným faktorom v snahe o chudnutie. Je to síce rýchly spôsob, ako schudnúť, ale daň, ktorú zato jednotlivec platí, je privysoká. A so zdravím neodporúčame experimentovať.
Navyše takáto diéta nemá dlhodobý efekt a po jej ukončení môžeme očakávať naspäť zhodené kilá, ak nie aj nejaké navyše.
Bazálny metabolizmus
Diéty pod bazálny metabolizmus sú zdraviu škodlivé. Bazálny metabolizmus vyjadruje množstvo energie v kalóriách, ktoré musí človek prijať, aby bol zabezpečený základný chod organizmu v pokoji.
Je to energia, ktorú telo spotrebuje na dýchanie, bunkovú reprodukciu, prácu srdca, udržanie telesnej teploty a cirkuláciu. Je to základ, ktorý naše telo potrebuje a nemali by sme ho o to oberať.
Ak to napriek tomu urobíme, treba rátať a následkami. Telo sa prepne do módu hladovania a začne si ukladať tuky na horšie časy. Musí mať predsa istotu, že keď príde takáto reštrikcia, bude schopné prežiť. Takýto scenár je dobre známy mnohým z nás.
Práve preto sú hladovky nezmysel a ohrozujú zdravie. Viac si o strave a stravovacích návykoch pri chudnutí prečítate v tomto článku.
Na čo ďalšie treba myslieť pri chudnutí?
1. Pre mnohých je najťažší prvý krok. Dôležité je, aby bol človek k sebe pravdivý. Je nevyhnutné, aby mal prehľad o tom, čo, kedy a koľko zje. Zároveň je potrebná aj vedomosť, čo je dobré a čo nie.
2. Pri chudnutí treba zohľadniť aj naoko nesúvisiace faktory, ako sú spánkový režim, úroveň stresu, ochorenia či užívané lieky.
3. Na pomoc si vieme prizvať odborníka na výživu. Pri výbere treba dobre zvážiť, komu sa zveríme do rúk. Týždenný výživový kurz nie je dobrým predpokladom na úspech. Zoznam overených odborníkov nájdete napríklad na portáli Neváham.sk
4. Želaný výsledok dosiahneme udržateľným systémom, na ktorom vieme fungovať dlhodobo. Ani kilá navyše sa na nás nenalepili za 2 dni. Nemôžeme očakávať, že o týždeň sme v top forme. Je lepšie, ak je úbytok hmotnosti postupný. Závisí to síce od pôvodnej hmotnosti, kedy pri vyšších číslach môže byť úbytok prvé týždne vyšší.
5. Všeobecne sa odporúča úbytok hmotnosti 0,5 až 1 kg týždenne. Musíme byť pripravení aj nato, že hmotnosť bude postupne klesať menej a menej, až nakoniec zastane. Hovoríme o fáze plató. V tejto fáze je dôležité, aby sme vytrvali a dali telu čas na adaptáciu.
Tak čo, ešte stále si myslíte, že diéty a hladovky sú cesta, ako úspešne schudnúť?