Nemáte radi cvičenie? Pomocou týchto 12 tipov zaradíte do svojho života viac pohybu
Autor:
Projekt Od môjho lekára
Odborný garant:
MUDr. Tomáš Havran
Zdieľať:
Ak ste tak trošku „pamätníci”, tak určite v dobrom spomínate na program Cvičme v rytme a na to, ako dospelí i deti pravidelne cvičili pred televízormi. Dnes sa dôležitosť hýbania a cvičenia na nás valí zovšadiaľ, často až príliš a s odrádzajúcim účinkom. Nemôžeme ho ale zanedbávať. Pre naše zdravie je pohyb mimoriadne dôležitý. Pri niektorých ochoreniach priam kľúčový.
Tipy, ako sa rozhýbať
Či už je pohyb súčasťou liečby nejakého ochorenia, alebo cítite, že by ste sa mali hýbať viac, neodkladajte ho na posledné miesto. Dôležité je vedieť toto:
1. Naozaj nikto nemal na začiatku cvičenie rád,
2. Treba si nájsť pohyb, ktorý vám robí radosť.
Pozrime sa na to, ako cvičiť, aj keď neradi cvičíte.
Pohybové videohry. Môžete využiť virtuálne športy, alebo tanečné hry a hýbať či skákať doma pred obrazovkou. Výsledok bude rovnaký ako na bežiacom páse vo fitku a ešte sa aj zabavíte.
Domáce práce. Všetky práce doma či okolo domu sú mierne pohybové aktivity a sú prospešné pre telo aj pre myseľ.
Práca v záhrade. Ide o nedocenenú zdravú pohybovú aktivitu.
Sex. Minútu tejto príjemnej telesnej aktivity môžeme prirovnať k minúte rýchlej chôdze.
Prechádzky. So psom, partnerom alebo priateľmi?
Tanec je tiež veľmi zdravým pohybom. Čo tak vyskúšať kurz spoločenského tanca? Zatancovať si v klube či sólo doma? Tanec spevňuje svaly, posilňuje pľúca a zdvihne vám náladu.
Rozhovor na nohách, alebo proste za pochodu. Ak potrebujete doma či v práci niečo vyriešiť, s partnerom či kolegyňou sa pritom poprechádzajte.
Nájdite svoj tím. Pre vašu športovú aktivitu či cvičenie vyhľadajte skupinu ďalších ľudí na podobnej úrovni. Športujte či cvičte, tancujte a prechádzajte sa spolu pravidelne.
Hýbte sa aj v zlom počasí. Ak otužujete, tak sa hýbte či plávajte vonku. Ak nie ste otužilec, športovať v zime či daždi môžete v halách, telocvičniach či na plavárňach.
Pridajte intervalový tréning. Vyskúšajte pri behaní či bicyklovaní striedať dlhšie intervaly pomalšieho pohybu s krátkymi šprintami, keď výrazne zrýchlite.
Kráčajte. Zaparkujte ďalej a do cieľa dôjdite peši a vždy, keď je to možné, používajte schody.
Skúste bojové umenia či jogu. Samozrejme pod vedením inštruktora.
Ak sa budete hýbať pravidelne a s radosťou, urobíte dobre nielen svojmu telesnému, ale aj duševnému zdraviu.