Páli vás záha? Zistite, ako sa líšia jednotlivé lieky a podľa čoho si vybrať 

žena s pálením záhy

Nepríjemná pálivá bolesť za hrudnou kosťou či kyslá alebo horká chuť v ústach. Toto sú základné príznaky pálenia záhy, ktoré pozná mnoho z nás. Viete ale, ako tento problém efektívne riešiť? Ak nie, čítajte ďalej a dozviete sa, aké rôzne druhy liekov na pálenie záhy existujú a podľa čoho si vybrať (a prečo vôbec siahnuť po liekoch). 

 

Mať prehľad sa oplatí

Iste poznáte situáciu – prídete do lekárne a pred vami je hromada produktov na rovnaký problém. Buď si môžete nechať poradiť lekárnikom, no nie je na škodu vyznať sa a vedieť, čo potrebujete. Ide predsa o vaše zdravie.

Na pálenie záhy existuje niekoľko základných produktov na voľný predaj. Delíme ich na tieto hlavné skupiny.

  • Lieky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny (antacidá).
  • Lieky na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny (inhibítory protónovej pumpy).
  • Zdravotnícke pomôcky (nejde o lieky, no môžu poslúžiť ako doplnok, napríklad na podporu regenerácie).

Prečo ísť najskôr do lekárne? Ak je pálenie záhy občasné a mierne, pomôcť vám môžu aj voľnopredajné lieky. Preto sa odporúča skúsiť to najprv s nimi. Ak by sa váš stav po ich užívaní nezlepšoval, vtedy je namieste vyhľadať lekára a nechať sa vyšetriť.

palenie zahy

esozoll

Eso proti páleniu záhy

Prejsť do lekárne

Voľnopredajné lieky na pálenie záhy

Antacidá

Pojem antacidá označuje lieky, ktoré dokážu rýchlo a efektívne zneutralizovať žalúdočnú kyselinu. Kúpite ich vo forme žuvacích tabliet alebo roztoku.

Ako presne fungujú? Náš žalúdok prirodzene produkuje kyselinu chlorovodíkovú, ktorá pomáha pri trávení potravy a zabíja mikróby (baktérie). Žalúdku však táto kyslina nevadí, pretože vďaka sliznici je pred ňou ochránený.

Pálenie záhy spôsobuje reflux: návrat obsahu žalúdka do pažeráka. Pažerák už táto kyselina irituje, čo je dôvodom, prečo cítime nepríjemné príznaky. V tomto bode vám preto môžu pomôcť antacidá, ktoré vďaka chemickej reakcii zmenia kyslé prostredie na neutrálne a príznaky odznejú.

Ide o rýchle a účinné riešenie, ktoré však nerieši priamu príčinu (dôvod, prečo sa nám tvorí viac kyseliny a prečo preniká do pažeráka).

Zaujímavosťou je, že na rovnakom princípe funguje mnoho potravín, ktoré označujeme ako prírodné antacidá. Niektorí ľudia preto siahajú napríklad po sóde bikarbóne, no princíp účinku je rovnaký. Lieky však na druhú stranu môžu mať ďalšie pridané látky pre ešte lepší efekt.

Viac si o domácich receptoch na pálenie záhy prečítate v tomto článku.

Lieky na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny

S postupom v medicíne vznikli lieky, ktoré dokážu lepšie riešiť vzniknutý problém s pálením záhy. Ide o lieky, ktoré dokážu priamo regulovať tvorbu žalúdočnej kyseliny – tým pádom jej bude menej a nebude prenikať späť do pažeráka a dráždiť ho.

Nebudete teda problém iba hasiť (neutralizovať), ale priamo ho riešiť.

Inhibítory protónovej pumpy

Na voľný predaj je u nás k dispozícii skupina liekov s označením inhibítory protónovej pumpy. Mechanizmus účinku týchto liekov je pre človeka mimo farmácie a medicíny komplikovaný, no základom je vedieť, že v žalúdku sa vám po ich užití bude tvoriť menej kyseliny.

Jedinou nevýhodou je dlhší nástup účinku oproti antacidám, no na druhú stranu ich efekt pretrváva omnoho dlhšie. Netreba ich preto užívať tak často a sú bezpečnou voľbou aj pri častých problémoch.

Na výber existuje niekoľko produktov, ktoré sa líšia svojou účinnou látkou. Môže ísť napríklad o pantoprazol, omeprazol alebo jeho vylepšenú molekulu ezomeprazol.

Práve túto látku obsahuje aj liek Esozoll, ktorý účinkuje 24 hodín a má inovatívnu formu kapsule. Tú si môžete otvoriť a jej obsah (pelety) vysypať do vody a vypiť. Tento spôsob užívania ocenia najmä ľudia, ktorí majú problém prehĺtaním tabliet.

Tip na záver: Zmena je aj vo vašich rukách

Pálenie záhy najčastejšie vzniká ako dôsledok životného štýlu. Pažerákový zvierač (časť medzi žalúdkom a pažerákom), cez ktorý preniká kyselina, totiž býva oslabený z viacerých dôvodov. Na vine môže byť napríklad kofeín, tučné a pikantné jedlá, alkohol, nikotín, ale aj nadbytočné kilá, ktoré vytvárajú tlak na žalúdok.

Preto vždy spolu s liekmi urobte aj režimové zmeny, vďaka ktorým eliminujete všetky negatívne spúšťače. Viac sme o nich písali v tomto článku.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.