Doplnky s vitamínom C – ktorá lieková forma je najúčinnejšia?
Kupujete si vitamín C a pozeráte sa na celý rad krabičiek: päťstovka, tisícka, s postupným uvoľňovaním, kapsule, žuvacie tablety, šumivé tablety, lipozomálny vitamín C... Neviete si vybrať? Ak sa v tom spoznávate, v nasledujúcom článku si rozoberieme, aké sú rozdiely v rôznych liekových formách vitamínu C, či je postupné uvoľňovanie lepšie a či má zmysel siahnuť po lipozomálnej forme.
Vitamín C v skratke
I keď vitamín C plní v organizme mnoho dôležitých funkcií, naše telo si ho nevie vytvoriť samé, a tak sme odkázaní na jeho príjem z potravín. Denný príjem by mal predstavovať približne 80 až 100 mg. U tehotných a dojčiacich žien predstavuje ideálny denný príjem okolo 95 až 120 mg.
Po vysokej fyzickej aktivite, pri infekciách a chronických ochoreniach sa odporúča mierne zvýšiť dennú dávku.
Vyššie dávky sú indikované odborníkmi len výnimočne a väčšinou ide o tieto stavy:
- ochorenie skorbut – 300 mg až 1 g denne,
- zlepšenie hojenia rán – 300 až 500 mg denne týždeň pred aj po operácii,
- závažné popáleniny – 1 až 2 g denne v troch až piatich dávkach,
- okyslenie moču – 4 až 12 g denne v troch až štyroch dávkach.
Prírodný alebo syntetický vitamín C?
Prírodný a syntetický vitamín sú chemicky identické molekuly, medzi ktorými nie je pozorovaný žiadny významný rozdiel v biodostupnosti a biologickej aktivite. Dokázali to dve štúdie ešte v minulom storočí (zdroj 1, zdroj 2).
Dôvod, prečo sa odporúča prijímať vitamín C z ovocia a zeleniny je taký, že okrem céčka sú tieto potraviny bohaté aj na iné vitamíny, minerály a vlákninu, čo zabezpečuje komplexný príjem živín nevyhnutných pre zdravie.
Vitamín C nájdeme napríklad v citrusových plodoch, paradajkách, zemiakoch, paprike, kiwi, brokolici, jahodách či melóne cantaloupe. Ak však viete, že vaša strava je chudobná na ovocie a zeleninu, ste tehotná alebo sa vás týka niektorý z vyššie popísaných stavov, môžete siahnuť aj po výživových doplnkoch s vitamínom C.
Liekové formy vitamínu C – základný prehľad toho, čo ponúka lekáreň
Lieková forma charakterizuje formu lieku, ktorý sa skladá z liečiva (liečiv) a pomocných látok. Vitamín C nájdeme na trhu v mnohých liekových formách, najčastejšie určených na perorálne podanie (cez ústa).
Perorálne podávaný vitamín C existuje vo forme kapsúl, tabliet, šumivých tabliet, práškov, sirupov a podobne. Na predpis existuje aj vitamín C na parenterálne podanie (mimo tráviacej sústavy) formou injekcie alebo infúzie.
Tablety, kapsule, prášky, pastilky...
Tieto liekové formy sú obľúbené najmä kvôli ich jednoduchému užívaniu a je prakticky jedno, ktorú si vyberiete, pretože medzi jednotlivými perorálne podávanými formami nebol pozorovaný významný efekt v ich vstrebávaní.
Absorpcia orálne podaného vitamínu C klesá s užitým množstvom, pretože organizmus si dokáže regulovať jeho vstrebávanie. Kým pri príjme 200 – 300 mg denne sa koncentrácia vitamínu C v plazme pohybuje okolo 70 µmol/l, príjem 1,25 g vitamínu C denne zdvihne túto koncentráciu len približne dvojnásobne (zdroj).
V praxi to znamená, že užívanie vyšších dávok, ako je odporúčaný denný príjem, je pomerne zbytočné, pretože vaše telo začne vitamín C v zvýšenej miere vylučovať do moču.
Klasický vitamín C alebo s predĺženým uvoľňovaním?
Dánska štúdia z roku 2004 zistila len nepatrné odchýlky v plazmatických hladinách vitamínu C medzi užívaním klasického céčka a toho s predĺženým uvoľňovaním. Naopak, väčší rozdiel bol pozorovaný v odchýlke od priemernej hladiny.
Skupina, ktorá užívala prípravok s postupným uvoľňovaním, mala hladinu vitamínu C v plazme stálejšiu ako skupina, ktorá užívala klasický preparát. Autori štúdie však uviedli, že pozorované rozdiely sú malé a je nepravdepodobné, že budú mať klinický význam.
Z toho vyplýva, že je viac-menej jedno, či si vyberiete céčko s postupným uvoľňovaním, alebo klasické. Ani jedno nie je výrazne horšie alebo lepšie pre váš organizmus.
Lipozomálny vitamín C
Lipozomálna forma vitamínu C je na trhu pomerne nová, čo sa odráža aj na cene. Reklamy na tieto prípravky lákajú predovšetkým na to, že je to najúčinnejšia forma vitamínu C. Je to skutočne tak?
Podľa štúdie z roku 2016 dosiahlo podanie 4 g vitamínu C v lipozomálnej forme nárast jeho koncentrácie v plazme o 35 % oproti klasickej forme, čo je významný pokrok v perorálnej absorpcii vitamínu C.
Avšak pre drastickú väčšinu populácie, ktorá vitamín C užíva preventívne, postačia aj klasické prípravky, ktoré sú násobne lacnejšie. Alebo ešte lepšie, vyvážená strava plná ovocia a zeleniny.
Intravenózne podaný vitamín C
Intravenózne podaný vitamín C dosahuje oproti perorálnemu podaniu násobne vyššie plazmatické hladiny, keďže sa podáva priamo do krvného riečiska. Toto má význam, ak je nutné dosiahnuť vysoké koncentrácie v plazme, ale aj vtedy, keď nie je možné perorálne podanie vitamínu C.
V minulosti prevládal názor, že vysoké dávky vitamínu C (>10 g) majú priaznivý účinok na terminálne štádiá rakoviny. Hoci skoršie štúdie vykazovali istý klinický prínos, dve najvýznamnejšie štúdie v tejto oblasti (placebom kontrolované, dvojito zaslepené) nepotvrdili žiadny benefit (zdroj 1, zdroj 2). Potenciál vitamínu C v liečbe rakoviny sa však skúma aj naďalej.
Odporúčanie na záver
Ak budete nabudúce stáť pred dilemou, po ktorom céčku siahnuť, pamätajte si, že na dosiahnutie optimálneho denného príjmu postačuje aj pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny.
Pokiaľ preferujete výživové doplnky, stačí aj slabšie céčko a už vôbec netreba vyhadzovať násobne viac peňazí na lipozomálne formy. To, či siahnete po kapsulách, šumiacich tabletách, pastilkách alebo práškoch, je len na vašej preferencii.
Ak však potrebujete užívať vitamín C kvôli zdravotným problémom, konzultujte to s lekárom alebo lekárnikom a držte sa ich odporúčaní.
Zdroje a referencie
- https://academic.oup.com/jn/article-lookup/doi/10.1093/jn/123.6.1054
- https://academic.oup.com/nutritionreviews/article-abstract/51/10/301/1891875
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022354915440729
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15068981/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561404000123
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4915787/
- https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM197909273011303
- https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM198501173120301
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
- https://www.rxlist.com/ascorbic-acid-drug.htm#description
- https://reference.medscape.com/drug/ascor-cenolate-vitamin-c-ascorbic-acid-344416
- https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C/supplemental-forms
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835439/