Vitamín C: funkcie, odporúčaná dávka a zdroje

Vitamín C patrí k esenciálnym vitamínom, ktoré si naše telo nevie vytvoriť samo. Mnohí ho poznáme hlavne v kontexte dopĺňania v chladnom a sychravom počasí. Okrem toho má však množstvo dôležitých úloh a funkcií, na ktoré sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch. 

Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je vo vode rozpustná zlúčenina, ktorá je citlivá na teplo a oxidáciu. Naše telo si nevie vitamín C uložiť do zásoby ani ho vyrobiť (na rozdiel od rastlín a väčšiny živočíchov), preto sme odkázaní na jeho pravidelný príjem.

Funkcie vitamínu C v našom tele

Tento vitamín plní v organizme mnohé dôležité funkcie. 

 1. Je základným antioxidantom v krvi a regeneruje iné antioxidanty. Táto funkcia je nesmierne dôležitá, pretože sme denno-denne pod vplyvom voľných radikálov. Antioxidačná funkcia je predmetom neustálych výskumov, pričom sa hodnotí jeho význam v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a iných ochorení, ktoré súvisia s oxidačným stresom.

 2. Vitamín C plní úlohu v mnohých biochemických reakciách, ktoré prebiehajú v organizme. Zúčastňuje sa metabolizmu železa, medi, žlčových kyselín, kyseliny listovej a niektorých aminokyselín. Chráni organizmus pred záťažou ťažkými kovmi.

 3. Vitamín C pôsobí pozitívne na imunitný systém, má antibakteriálne a antivirotické účinky. Takisto podporuje syntézu niektorých interferónov, protilátok a lymfocytov.

 4. Dôležitú úlohu zohráva pri liečbe rakoviny, kde pôsobí synergicky s liekmi proti rakovine a podporuje mnohé iné mechanizmy, ktoré prispievajú k lepšiemu zvládnutiu ochorenia a následného posilnenia imunity.

 5. Vitamín C je potrebný na syntézu kolagénu, L-karnitínu a niektorých neurotransmiterov. Kolagén je základným komponentom spojivového tkaniva, preto napomáha lepšiemu hojeniu rán. Zároveň podporuje zdravie kostí, chrupiek a krvných ciev.

 6. Vitamín C pozitívne ovplyvňuje bunky zvonka i zvnútra. Chráni pokožku pred starnutím a zvýšenou stratou vody. Dôležitý je aj v rámci prevencie ochorení srdca, záchvatov dny, nedostatku železa a infekčných ochorení. 

Koľko vitamínu C denne potrebujeme?

Vitamín C prijímame bežne prostredníctvom stravy. Ako doplnok slúžia výživové doplnky a potraviny fortifikované o vitamín C.

Denná potreba sa mení s vekom človeka: 

 • v dojčenskom období je to 40 – 50 mg/deň,  
 • u adolescentov a dospelých je to 80 – 100 mg/deň.

Potreba sa zvyšuje pri zápalových ochoreniach, rekonvalescencii, pri hojení rán, anémii, pri rýchlom raste či pri fyzickej a psychickej záťaži. Ľudia vystavení extra dávke voľných radikálov (napríklad fajčiari), tehotné ženy a seniori potrebujú takisto navýšiť denné dávky vitamínu C.

Zdroje vitamínu C a rôzne doplnky

Najlepšími zdrojmi vitamínu C sú ovocie a zelenina (citrusové plody, rajčiny, zemiaky, paprika, kiwi, brokolica, jahody, melón cantaloupe). Mnohé potraviny sú o vitamín C obohatené.

Varením a dlhým skladovaním sa však znižuje obsah vitamínu C v potravinách. Pestrá a vyvážená strava je postačujúca na pokrytie jeho základných potrieb.

V prípade vyššie spomenutých stavov môžete navštíviť lekáreň a nechať si poradiť, aký doplnok stravy s vitamínom C bude pre vás najvhodnejší. Ponuka je široká – vyberať si môžete kapsule, prášok, tekutú formu, samostatný vitamín C alebo v kombinácii s inými vitamínmi.

Maximálna odporúčaná dávka vitamínu C

I keď má vitamín C mnoho benefitov, netreba to preháňať. Maximálna denná tolerovaná dávka, ktorá nemá žiadny škodlivý vplyv na zdravie, je do 2 000mg.  

Vyššie dávky vitamínu C (viac ako 2 000mg) môžu u niektorých spôsobiť:  

 • hnačku,  
 • bolesť brucha, 
 • nafukovanie.

Pri dlhodobo vyšších dávkach než 3 000mg hrozia závažnejšie stavy. Megadávky vitamínu C nie sú potrebné aj z toho dôvodu, že si telo nadbytok vitamínu vylúči močom

Ako sa prejaví nedostatok vitamínu C v tele?

Nedostatok vitamínu C je vo vyspelých krajinách pomerne zriedkavý stav. Môže sa vyskytnúť pri redukovanej strave, kedy jeho príjem klesne pod 10 mg/denne po dobu 1 mesiaca a viac. 

Na nedostatok sú náchylnejšie vyššie spomenuté kategórie ľudí (tehotné ženy, seniori, ľudia s vyššou záťažou oxidačného stresu,...). Ľahký nedostatok vitamínu C (hypovitaminóza) sa prejavuje:  

 • únavou,  
 • malátnosťou,  
 • anémiou z nedostatku železa (vitamín C podporuje vstrebávanie železa),  
 • tvorbou modrín, 
 • celkovou psychickou nepohodou. 

Choroba z veľkého nedostatku vitamínu C sa nazýva skorbut. Je veľmi vzácnym ochorením v rozvinutých krajinách, súvisí skôr s nízkym socio-ekonomickým zázemím a obmedzeným prístupom k jedlu. Skorbut sa prejavuje krvácaním ďasien, vypadávaním zubov, fragilitou kostí, krvácaním pod kožu, rozmazaným videním, opakovanými infekciami a atrofiou svalov.

Záverečné zhrnutie 

Pestrá a vyvážená strava vám bude stačiť na to, aby ste telu dodali potrebný vitamín C. V určitých prípadoch (popísané vyššie) môže vaše telo vyžadovať zvýšenú dávku – vtedy si nechajte poradiť od lekára či lekárnika, aký doplnok bude pre vás najvhodnejší. S vitamínom C to však nepreháňajte, pretože telo nepotrebné množstvo vylúči močom. 

Súvisiace články: 

Vitamín A: benefity pre zdravie, zdroje a odporúčaná dávka

vitamín A
Vitamín A: benefity pre zdravie, zdroje a odporúčaná dávka

Poznáte benefity, zdroje a odporúčanú dennú dávku vitamínu A? Prečítajte si všetko dôležité v našom článku.

Vitamíny skupiny B: funkcie, zdroje a nedostatok

potraviny, ktore obsahuju vitamin b
Vitamíny skupiny B: funkcie, zdroje a nedostatok

Vitamínov skupiny B je 8 a pre telo sú esenciálne. Zistite viac o tom, akú úlohu zastávajú, kde ich nájdete a kedy hrozí nedostatok. 

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.