Vitamín A: benefity pre zdravie, zdroje a odporúčaná dávka

Vitamín A patrí k esenciálnym vitamínom. Je rozpustný v tukoch, a preto si ho naše telo vie uložiť do zásoby. Vitamín A nie je len jedna zlúčenina, ide o skupinu retinoidov, kam zaraďujeme napríklad retinol, retinal či kyselinu retinovú. Čo ďalšie by ste mali vedieť o tomto vitamíne?

Benefity vitamínu A (nielen) pre vaše oči

V kontexte vitamínu A čítame najčastejšie o benefite pre náš zrak. Retinal, aktívna forma vitamínu A, je nevyhnutná pre tvorbu rodopsínu. Rodopsín je zrakový pigment v tyčinkách sietnice, ktorý je citlivý na svetlo a predstavuje základ videnia.

Vitamín A plní aj ochrannú funkciu pre rohovku a spojovku oka. Okrem toho chráni aj výstelku čreva, pľúc, močového mechúra či vnútorného ucha. Z ďalších úloh v organizme spomenieme vplyv na imunitný systém.

Vitamínu A sa hovorí aj protizápalový vitamín. Podieľa sa na vývoji imunitného systému, má regulačnú úlohu v bunkovej a protilátkovej imunitnej odpovedi. Má preukázaný terapeutický efekt v liečbe mnohých infekčných ochorení. Zistilo sa, že vitamín A je na dennej báze potrebný pre správne fungovanie hlavných orgánov imunity.

Vitamín A je dôležitý aj pre vývin plodu a pre reprodukčné zdravie u oboch pohlaví. Vďaka antioxidačným vlastnostiam prebiehajú štúdie, ktoré zisťujú efekt vitamínu A pri liečbe rôznych druhov rakoviny.

Vonkajšie použitie vitamínu A

Benefit vitamínu A sa preukázal aj pri lokálnom použití na kožu. Stimuláciou tvorby kolagénu redukuje jemné vrásky, zlepšuje elasticitu pokožky, zlepšuje stav hyperpigmentácií a stareckých škvŕn, používa sa na liečbu akné či psoriázy.

Zdroje vitamínu A v strave

Strava obsahuje 2 hlavné zdroje vitamínu A. Jednak je to vitamín A vo forme retinolu a retinyl esterov, jednak sú to karotenoidy. Z karotenoidov je najznámejší betakarotén.

Zdrojom prvej formy vitamínu A sú hlavne vnútornosti, vajcia, ryby a mliečne produkty. Karotenoidy majú bohaté zastúpenie v ovocí a zelenine (bataty, špenát, mrkva, tekvica, mango, melón Cantaloupe). Zamerajte sa najmä na ovocie sýto oranžovej alebo zelenej farby.

Biologická dostupnosť (využiteľnosť pre naše telo) týchto 2 foriem nie je rovnaká. Kým pri retinole je to 75 – 100 %, pri betakaroténe len 10 – 30 %. Varením a tepelnou úpravou môžeme zvýšiť biologickú dostupnosť betakaroténu z jedla.

Denná odporúčaná dávka vitamínu A

Pestrá a vyvážená strava je postačujúca pre adekvátny príjem vitamínu A. Denná odporúčaná dávka je 900 mikrogramov pre mužov a 700 mikrogramov pre ženy.

Suplementácia vitamínom A má význam u ľudí so zvýšenými nárokmi na jeho prísun. Ide o ľudí, ktorí majú ochorenia:

Výživové doplnky sa odporúčajú užívať až po konzultácii so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Telo si vitamín A ukladá – pozor preto na nadbytok

Dlhodobo vysoké dávky vitamínu A môžu spôsobiť závažné poškodenie pečene, rednutie kostí, bolesti hlavy, kĺbov, tráviace problémy a poškodenie vývoja plodu. Nedostatok vitamínu A je však v našich oblastiach vzácny.

V globálnom merítku je však významným problémom. V rozvojových krajinách je u detí najčastejšou príčinou slepoty a prispieva k úmrtiu na bežné infekcie. Z klinických prejavov sa nedostatok vitamínu A prejavuje šeroslepotou, xeroftalmiou, poruchami imunity či zmenami na koži (hyperkeratóza, akné).

Záverečné odporúčanie

Pokiaľ ste zdraví, stačí dbať na pestrú a vyváženú stravu a doplnky stravy s vitamínom A nepotrebujete. Zaraďte do jedálnička vnútornosti, vajcia, ryby, mliečne produkty a ovocie a zeleninu sýto oranžovej farby. Pokiaľ máte ochorenia pankreasu, očí, infekčné ochorenia alebo ste tehotná, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom o možnom doplnení vitamínu A.

Súvisiace články: 

Typy akné a vhodná liečba

Žena s akné
Typy akné a vhodná liečba

Čierne bodky či pupienky? Ako vzniká akné a ako sa lieči? Prečítajte si v článku všetko dôležité.

Tipy, ako posilniť imunitu

Stastna zena
Tipy, ako posilniť imunitu

Čo môžete urobiť pre svoju imunitu, ktorá vás denne chráni?  Prečítajte si niekoľko užitočných tipov. 

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.