Tipy, ako posilniť imunitu

Imunita je komplexný biologický systém nášho tela, ktorý je schopný rozoznať, čo je telu vlastné a čo cudzie. Je to akýsi ochranár, ktorý chráni organizmus pred mikroorganizmami či toxínmi prostredia. Má na starosti zachovať integritu tela a je nevyhnutný pre naše prežitie. Bez jeho funkcie by sme boli ako otvorená brána pre vstup patogénov, čo by znamenalo náš zánik.

Čo tvorí našu imunitu?

Imunitný systém tvoria bunky, tkanivá, orgány a bielkoviny, ktoré sú rozmiestnené po celom tele. Táto dokonalá sieť rozoznáva cudzie bunky od vlastných, ale aj vlastné mŕtve či poškodené bunky od zdravých. Cudzorodé častice jednotne označujeme ako antigény. Tie následne vyvolajú imunitnú odpoveď.

Dôležitú úlohu zohrávajú biele krvinky (leukocyty). Tie cirkulujú v krvných a  lymfatických cievach. Zároveň sú uskladnené v tzv. lymfoidných orgánoch (týmus, slezina, kostná dreň, lymfatické uzliny). Biele krvinky rozdeľujeme do dvoch veľkých skupín: fagocyty (neutrofily, monocyty, makrofágy, mastocyty) a lymfocyty (B-lymfocyty, T-lymfocyty).

Každý druh leukocytu má osobitnú funkciu a zároveň vzájomne spolupracujú.

Druhy imunity

Samotnú imunitu môžeme rozdeliť na vrodenú a získanú.

  • Vrodená imunita je prítomná odmalička. Nie je špecifická pre konkrétny patogén a máme ju k dispozícii okamžite.  

  • Získaná imunita sa vyvíja postupne, ako organizmus prichádza do kontaktu s prostredím. Je špecifická pre konkrétny antigén a trvá niekoľko dní, kým sa preň vyvinie.

Základom silnej imunity je kvalitná strava 

Keďže je imunitný systém súčasťou celku a súvisí s ostatými systémami v tele, nemožno sa výlučne zamerať len na akési zázračné nástroje.

V prvom rade je základom úspechu pestrá a vyvážená strava so zastúpením všetkých minerálov a stopových prvkov. V súčasnej dobe sa čoraz viac študuje vplyv črevného mikrobiómu na ostatné systémy vrátane imunity.

Mikrobióm významnou mierou ovplyvňuje rozvoj jednotlivých komponentov imunitného systému. Môžeme povedať, že imunitný systém a mikrobióm vzájomne spolupracujú a keď nie je v poriadku jedna časť, nemôže byť ani druhá.

Pod mikrobiómom nemyslíme len ten črevný, ale aj slizničný a kožný.

Čo vieme o súvislosti medzi stravou a imunitou?

Táto súvislosť je súčasťou neustále prebiehajúcich štúdií. Čo doteraz vieme je, že nedostatok niektorých mikronutrientov negatívne ovplyvňuje imunitný systém. Konkrétne ide o nedostatok:

  • zinku,  
  • selénu,  
  • železa,  
  • medi,  
  • vitamínov skupiny B, C, A, D a E.  

Preto by sme sa mali vyhýbať jedlám, ktoré sú chudobné na tieto prvky, ako napríklad vysoko spracované potraviny.

Ako vyzerá správne stravovanie pre podporu imunity? 

Do jedálnička by sme mali zaradiť:

  • dostatok čerstvého ovocia a zeleniny,  
  • orechov,  
  • kvalitných tukov,  
  • celozrnných obilnín,  
  • strukovín,  
  • probiotických a prebiotických potravín. 

Prebiotické potraviny sú tie, ktoré obsahujú potravu pre črevné baktérie. Sú to potraviny bohaté na vlákninu a oligosacharidy. Niektoré potraviny obsahujú priamo prospešné baktérie, hovoríme o probiotických potravinách (jogurt, kefír, fermentovaná zelenina, tempeh, kimchi...)

Konzumácia probiotických a prebiotických potravín má pozitívny vplyv na náš mikrobióm, čo znamená pozitívny vplyv na imunitu

Doplnky stravy

V prípade, že strava nie je dostatočná alebo potrebujeme zvýšený príjem nutrientov, môžeme siahnuť po voľnopredajných výživových doplnkoch. S výberom vám pomôže lekárnik.  

Z rastlinných doplnkov spomenieme echinaceu, alicín z cesnaku, katechíny zo zeleného čaju a bazu čiernu. Slúžia ako dobrý doplnok k ostatným intervenciám podpory imunity.

Ďalšie spôsoby, ako si zlepšiť imunitu

Nezabudnite na pohyb

S podporou imunitného systému súvisí aj dostatočný pohyb v akejkoľvek forme. Pohyb prispieva k vitálnosti a má pozitívny dopad na viaceré systémy v tele.  

Pozor na toxíny

Vyhnúť by sme sa mali všetkým toxínom z vonkajšieho prostredia. Častým problémom je alkohol a fajčenie. Oba narušujú alebo potláčajú normálnu aktivitu imunitných buniek.

Pomôže aj dobrý spánok 

Nesmieme zabudnúť na spánok, ktorý sám o sebe lieči. Spánok je čas pre obnovu buniek nášho tela. Počas spánku sa uvoľňujú isté druhy cytokínov, ktoré bojujú s infekciou. Dospelý človek by si mal dopriať 7 – 9 hodín spánku.

Ako na imunitu vplýva stres?

Pri podpore imunitného systému treba spomenúť manažment stresu. Neustále prebiehajú štúdie, ktoré skúmajú toto prepojenie. Je dokázané, že dlhodobý stres spôsobuje zmeny imunitného systému – či už kvalitatívne, alebo kvantitatívne. Telo v strese má nižšiu schopnosť bojovať proti infekcii.

Existuje množstvo metód na zvládanie stresu (psychoterapeutické metódy, meditácia, mindfulness, pohyb a iné).

Vek a imunita

Vyšší vek sa spája so zníženou imunitou jednak kvôli tomu, že efektivita jednotlivých zložiek imunity je nižšia, jednak kvôli častému deficitu mikronutrientov a stopových prvkov. Preto netreba zabúdať na prevenciu aj v tomto veku.   

V každom období svojho života môžeme pomôcť nášmu imunitnému systému (a nielen jemu) dodržiavaním základov správnej životosprávy a zdravými návykmi.  

Súvisiace články: 

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Chrípka je nepríjemným spoločníkom sychravých dní. Zistite, čo ju spôsobuje, a buďte na ňu tento rok pripravení.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.