Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom? Oplatí sa kúpiť drahší liek, ak výživový doplnok deklaruje to isté zloženie a stojí menej? V nasledujúcom texte zodpovieme otázky o rozdieloch medzi liekom a doplnkom výživy.
Výživový doplnok ≠ liek
Medzi liekom a výživovým doplnkom sú mnohé rozdiely, ktoré sú dané najmä legislatívou. Výživové doplnky patria medzi potraviny, i keď vzhľadom môžu skôr pripomínať lieky. Zatiaľ čo lieky liečia alebo chránia pred chorobami, výživové doplnky zvyčajne obsahujú známu formulku „prispieva k správnemu fungovaniu organizmu“.
Lieky a výživové doplnky nemusí byť jednoduché na prvý pohľad odlíšiť. Avšak na vonkajšom obale lieku sa nachádza text: „výdaj lieku je/nie je viazaný na lekársky predpis“. Na druhej strane, obal výživového doplnku obsahuje len „výživový doplnok“.
Uvedenie na trh a regulácia
Na to, aby mohli byť lieky uvedené na trh, musia splniť sériu predklinických a klinických skúšok, ktorých výsledky dôkladne posudzuje príslušný regulačný orgán – Štátny ústav pre kontrolu liečiv alebo Európska lieková agentúra.
Ak výrobca splní všetky podmienky, regulátor schváli žiadosť o registráciu lieku a liek sa môže uviesť na trh. Štvrtá fáza klinických skúšok začína uvedením lieku na trh, a počas nej sa naďalej zbierajú a vyhodnocujú údaje o liekových interakciách, kontraindikáciách, nežiaducich účinkoch a iné. Nežiaduce účinky lieku sa monitorujú počas celého jeho „života“ na trhu.
Liek musí byť účinný, bezpečný a kvalitný.
Na druhej strane, výrobca výživového doplnku má len oznamovaciu povinnosť, čo znamená, že musí úradu verejného zdravotníctva písomne ohlásiť prvé uvedenie produktu do obehu. Výživové doplnky musia spĺňať požiadavky na kvalitu a bezpečnosť potravín, avšak deklarovaný účinok a zloženie výživového doplnku sa povinne neoveruje.
Výživový doplnok musí byť len bezpečný.
Cesta od výrobcu k zákazníkovi
Cesta lieku od výrobcu po výdaj v lekárni je prísne kontrolovaný proces, ktorého cieľom je zabezpečiť kvalitu a bezpečnosť vydaného lieku. Lieky dostanete výlučne v lekárni, kde za ich výdaj zodpovedá farmaceut alebo farmaceutický laborant.
Lieky sú dobre chránené proti falšovaniu. Tie, od ktorých sa to vyžaduje, majú vonkajší obal upravený tak, aby sa pri otvorení poškodil, čím sa zamedzí výmene blistrov alebo vnútorného obalu.
Spolu s tým bránia falšovaniu liekov aj nedávno zavedené dvojrozmerné kódy. Každý liek má na vonkajšom obale svoj unikátny 2D kód, ktorý sa musí „odpípnuť“ dvakrát – prvýkrát u výrobcu, keď sa daný kus lieku nahrá do databázy, a druhýkrát pri výdaji v lekárni. Ak sa daný kus lieku nedostal do databázy prvým „odpípnutím“ vo výrobe, lekárnik ho nemôže vydať.
Výživový doplnok nájdete okrem lekárne aj v potravinách, drogérii alebo na e-shope, avšak bez možnosti odborného poradenstva (čiže tým nemyslíme online lekárne). Výživové doplnky nie sú takýmto spôsobom chránené proti falšovaniu.
Kedy potrebujem výživové doplnky?
Ak ste zdravý človek, prijímate vyváženú stravu a zdravý životný štýl vám nie je cudzí, s veľkou pravdepodobnosťou nepotrebujete užívať výživové doplnky.
Najčastejšie ich potrebujú užívať:
-
osoby so zvýšenou fyzickou aktivitou a vrcholoví športovci,
-
pacienti počas choroby a po nej,
-
tehotné a dojčiace ženy,
-
starší ľudia,
-
ľudia žijúci v dlhodobom strese,
-
ľudia s nevyváženou stravou alebo s diétou, napríklad vegetariáni, vegáni, pacienti s potravinovou alergiou alebo intoleranciou,
-
ľudia po zvýšenej strate živín dôsledkom hnačky, silnej menštruácie, po úrazoch alebo chirurgických zákrokoch.
Odporúčania na záver
Pokiaľ sa rozhodujete, či siahnuť po výživovom doplnku alebo lieku, odborníci by si vybrali liek.
Od liekov je okrem bezpečnosti vyžadovaná aj účinnosť a kvalita, čo sa pri doplnkoch výživy nekontroluje. V praxi to môže znamenať toľko, že doplnok výživy síce deklaruje určité množstvo účinnej látky, no v skutočnosti to nemusí byť pravda. O účinku ani nehovoriac.
Ak potrebujete užívať výživový doplnok, môžete to skonzultovať s lekárnikom, ktorý vám odporučí ten správny produkt. Neprekračujte dávkovanie, dodržiavajte maximálnu dĺžku užívania a nezabúdajte, že aj výživový doplnok môže spôsobiť nežiaduce účinky (avšak výrobca ich nijako nemonitoruje).
Výživové doplnky sú prospešné pre zdravie, ak sa užívajú racionálne. Avšak prijímať všetky potrebné živiny z pestrej a rozmanitej stravy je jednoducho zdravšie. Ak k tomu zakomponujete dostatok pohybu a spánku, máte recept na zdravý život bez potreby akýchkoľvek „skratiek ku zdraviu“.