Pamätáte si časy, keď fajčenie bolo „in“? V 50. rokoch sa Hollywood pretekal v tom, koľko cigariet herci na plátne vyfajčia. Tabakovým firmám sa dlho darilo presviedčať verejnosť o neškodnosti fajčenia a až početné štúdie dokázali presvedčiť verejnosť i vlády, že fajčenie je škodlivé a treba s tým niečo robiť.
Dnes tu máme „ďalšie päťdesiate roky“, avšak nevyskakujú na nás cigarety z novín, plagátov a filmov, ale elektronické cigarety a inhalátory z Instagramu, či dokonca súťaží krásy. Ich fajčenie sa volá vaping a ich marketing je založený na zdraví, pretože obsahujú vitamíny. A vitamíny sú predsa dobré...
Je vapovanie vitamínov dobrý nápad?
Áno, vitamíny sú prospešné a ich nedostatok v tele spôsobuje mnohé ochorenia. Ale telo je zvyknuté prijímať ich formou potravy, teda cez žalúdok (niektoré si naše telo vyrába samo pri pobyte na slnku), a vďaka modernej medicíne ich vieme bezpečne dostať priamo do krvného obehu. Prečo by sme teda nemohli pomocou modernej vedy vpravovať vitamíny do tela pomocou e-cigariet?
Jednoducho preto, lebo sa nevie, či je to účinné a z dlhodobého hľadiska zdravotne nezávadné. To, že je bezpečné užívať vitamíny perorálne ešte neznamená, že je to bezpečné iným spôsobom. Odborná verejnosť sa zhoduje, že pľúca nie sú stavané na vdychovanie ničoho iného než je čistý vzduch, a aj to je v niektorých znečistených mestách problém. Prečo by sme si teda mali pľúca zahlcovať inými látkami?
Ak vám práve teraz napadli lieky na astmu, vysvetlíme si rozdiel. Lieky určené na inhaláciu spadajú pod regulované prostredie, kde sa pred registráciou testuje ich kvalita, účinnosť a bezpečnosť. Ak zvládnu prepracovaný kontrolný systém zložený zo série predklinických a klinických skúšaní, môžu byť zaregistrované a dostávajú sa do lekárne, kde je ich výdaj možný len farmaceutom.
Na druhej strane je trh s e-cigaretami a inhalátormi, ktorý je regulovaný slabo alebo vôbec. Regulačné orgány nekontrolujú ich bezpečnosť a už vôbec nie kvalitu či deklarovaný účinok. Firmy vyrábajúce e-cigarety a inhalátory mnohokrát tvrdia, že ich produkt má preventívne či liečivé účinky, napríklad pomáha proti astme, ADHD, a dokonca pôsobí ako prevencia proti demencii alebo anémii (chudokrvnosti).
Čo hovoria výskumy a štúdie?
Viac ako dôkazy o bezpečnosti týchto produktov sa objavujú prípady a štúdie s dokázaným negatívnym účinkom vapingu na zdravie. V jednej štúdii z USA sa pozreli na to, ktorá e-cigareta spôsobuje najvyššie množstvo reaktívnych foriem kyslíka, ktoré sú známe tým, že poškodzujú mnohé bunkové štruktúry. Najhoršie obstála Vitaminvape B-12, čo je inhalátor, ako už názov napovedá, s obsahom vitamínu B-12.
Inhalovaný vitamín D3 je dokonca vysoko toxický, ako deklaruje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Pred vapingom samotným varuje aj Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Ďalší výskum z USA zistil, že glycerol a propylénglykol, ktoré sú hlavnou zložkou náplne elektronických cigariet a inhalátorov, sa pri zahriatí rozkladajú na toxické karbonylové zlúčeniny, najmä formaldehyd, acetaldehyd a akroleín. Tieto látky poškodzujú bunky v pľúcach a prvé dve sú v USA zaradené medzi pravdepodobné ľudské karcinogény.
„Nevinné“ vapovanie poškodzuje pľúca
Poškodenie pľúc v dôsledku vapovania má už aj svoj názov – EVALI (e-cigarette, or vaping product use-associated lung injury). Toto ochorenie si len po štúdiu z roku 2020 vyžiadalo vyše 2 500 hospitalizácii a 60 úmrtí.
Na internete nachádzame zdravé a fit ženy s paličkou v ruke a na prvý pohlaď sa môže zdať, že to je neškodné, ba zdraviu prospešné. Avšak e-cigarety a inhalátory v dnešnej dobe okupujú šedú zónu zákonov, vďaka čomu nepodliehajú adekvátnej regulácii, a tak si výrobcovia môžu na krabičku napísať čo chcú a nikto to negarantuje.
Ak ste už podľahli tejto módnej vlne, zamyslite sa, či vám skutočne stojí za to byť subjektom v „klinickej štúdii“ vapovania. Táto „štúdia“ je v plnom prúde a až čas ukáže, aké sú dlhodobé následky vapovania.