Naše telo potrebuje pre svoje správne fungovanie naozaj kvalitný spánok. Každý z nás pozná, aký náročný je deň po prebdenej noci. Ak je takýchto nocí a dní priveľa, naše telo môže začať protestovať. Viete, čo by ste mali urobiť pre naozaj dobrý spánok?
Nespavosť (odborne insomnia) je porucha nočného spánku, pri ktorej má človek problém zaspávať, často sa budí a má plytký spánok. Aby sme hovorili o nespavosti, nemusia byť splnené všetky kritériá súčasne. Nespavosť vplýva nielen na úroveň energie, ktorou počas dňa disponujeme, ale aj na náladu, pracovný výkon a celkovú kvalitu života a zdravia.
Typy nespavosti a pridružené komplikácie
Pri nespavosti je zhoršená nielen kvalita spánku, ale aj množstvo. To znamená, že spánku je málo a navyše je nekvalitný. Človek nemôže zaspať, často sa v noci budí, opäť nemôže zaspať, budí sa skoro ráno a cíti sa unavený. Podľa dĺžky trvania rozlišujeme:
-
akútnu nespavosť, ktorá trvá niekoľko dní až týždňov a
-
chronickú nespavosť, ktorá trvá aspoň 3 dni v týždni po dobu minimálne 3 mesiacov.
Ak hovoríme o pôvode, rozdeliť ju môžeme na:
-
primárnu, ktorá nie je spôsobená žiadnym iným ochorením a
-
sekundárnu, pri ktorej je príčinou nespavosti iné ochorenie.
Medzi zdravotné komplikácie, ktoré spôsobujú nespavosť, patrí astma, depresia, artritída, pálenie záhy, malígne ochorenia, bolesť, alkohol alebo niektoré lieky.
Okrem priameho dopadu na spánok zasahuje nespavosť aj do všedných dní. Človek sa cíti unavený, má málo energie, ťažšie plní úlohy v práci, trpí nesústredenosťou, úzkosťou, má depresívnu náladu a cíti frustráciu pred spaním. Taktiež sa zvyšuje riziko dopravných nehôd.
Príčiny nespavosti
Príčin nespavosti je viacero. Ako sme spomenuli, môžu ju vyvolať iné ochorenia. V tom prípade je treba liečiť základné ochorenie. Ak nie je prítomné ochorenie, ktoré spôsobuje nespavosť, treba sa pozrieť na iné faktory.
Medzi najčastejšie príčiny nespavosti patrí:
-
stres v akejkoľvek podobe (či už krátkodobý, alebo dlhodobý),
-
narušenie cirkadiánneho rytmu (napr. cestovaním alebo prácou na zmeny),
-
nesprávne spánkové návyky (spánková hygiena),
-
psychické poruchy,
-
konzumácia ťažkého jedla tesne pred spaním.
Ľudia často neprikladajú dôraz na spánkovú hygienu, ktorá je však veľmi dôležitá.
Spánková hygiena
Spánková hygiena je definovaná ako univerzálne a spánok podporujúce správanie. Ak chceme vidieť jej benefity, je potrebné ju dodržiavať aspoň 1 mesiac. Tieto pravidlá sa však odporúčajú zachovávať doživotne. Dôležité je:
-
chodiť spať v rovnakom čase (najlepšie okolo 22. hod.),
-
chodiť spať ospalý a obmedziť dlhší spánok počas dňa,
-
vstávať v rovnakom čase (vrátane víkendu a voľných dní),
-
dopriať si denne pobyt na čerstvom vzduchu,
-
zabezpečiť optimálne podmienky pre kvalitný spánok (vetraná miestnosť, nie príliš veľké teplo, kvalitný matrac, úplná tma v miestnosti, ticho),
-
posteľ má byť určená výlučne na spánok (nemali by ste v nej pracovať, jesť či pozerať televíziu),
-
nejesť aspoň dve hodiny pred spaním ťažké jedlá a stimulujúce nápoje (kofeín, nikotín, alkohol),
-
eliminovať pred spaním modré svetlo (obrazovka TV, PC, mobil).
Liečba nespavosti
Ak človek trpí nespavosťou, prípadne zaznamenal u seba akúkoľvek odchýlku v spánkovom režime, je dobré nájsť príčinu a zamerať sa na jej zmenu. V lekárňach nájdeme široké spektrum voľnopredajných doplnkov, ktoré sú založené na bylinnej báze a pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku. Medzi takéto byliny patrí levanduľa, chmeľ, medovka, valeriána alebo rumanček. Dostaneme ich vo forme čajov, tinktúr či tabliet.
Melatonín
Pri riešení nespavosti môžeme siahnuť aj po melatoníne. Melatonín je hormón, ktorý si telo prirodzene produkuje ako odpoveď na tmu. Melatonín sa odporúča hlavne vtedy, ak problém so spánkom spôsobuje zmena a posun časového pásma (zmena času alebo cestovanie).
Avšak, neexistuje dostatok štúdií, ktoré by preukazovali jednoznačný benefit.
Aktivity, ktoré môžu pomôcť s nespavosťou
Ďalšou možnosťou je napríklad kognitívno-behaviorálna terapia, akupunktúra či relaxácia pred spaním. V prípade, že hore uvedené rady nepomáhajú a nespavosť pretrváva, nastáva čas zájsť za svojím lekárom.
Lieky na liečbu nespavosti
Lekár v prvom rade odoberie podrobnú anamnézu, z ktorej môže zistiť príčinu nespavosti, prípadne doplní vyšetrenia iných orgánových sústav. Väčšinou si človek vedie spánkový diár, kde si zaznamenáva svoje dni a množstvo spánku. Človek je poučený o zásadách správneho spánkového návyku. Ak pretrváva nespavosť, na pomoc prichádza farmakoterapia.
Hypnotiká sú liečivá zamerané na navodenie a udržanie spánku. Liečba hypnotikami sa odporúča len na prechodnú symptomatickú úpravu krátkodobej nespavosti. Všeobecne sa neodporúča pre dlhodobú liečbu chronickej nespavosti.
Sedatívne antidepresíva, antihistaminiká, antipsychotiká, ako aj iné liečivá sa bežne používajú na navodenie spánku aj napriek nedostatočným dôkazom o ich bezpečnosti a účinnosti v terapii nespavosti.
Všeobecne sa hovorí, že lieky proti nespavosti by sa mali užívať len krátkodobo. Chronické formy nespavosti si vyžadujú liečbu príčin, ktoré ju spôsobujú.
Lekár môže tiež odoslať pacienta do spánkového laboratória, kde sa celú noc monitoruje spánok a hľadá sa príčina nespavosti. Aj v prípade farmakologickej liečby je nevyhnutné, aby človek dodržiaval zásady spánkovej hygieny.