Je pitie vody pred spaním zdravé?

Zvyknete pred spaním vypiť niekoľko pohárov vody? Zistite, čo na túto rutinu hovoria odborníci a či je vôbec pre telo prospešná.

Zaužívaná rutina

Sme ľudia a fungujeme okrem iného aj vo zvykových (rutinných) vzorcoch. Pre naše psychické aj fyzické zdravie je ideálny režim postavený na ustálených, zaužívaných sledoch rutinných činností. Platí to aj pre predspánkové rutinné činnosti.

Keď ich v rovnakom poradí vykonávame každý večer, naše telo aj mozog si na ne zvykne a považuje ich za signály prípravy na spánkový režim.

V rámci predspánkovej rutiny má každý z nás individuálny rituál. Niekto nezaspí bez pohára vlažného mlieka, iný bez prečítania aspoň kapitoly knihy z nočného stolíka, ďalší bez modlitby, počúvania obľúbenej hudby či vypitia pohára vody. Je ale pitie vody pred spaním zdravé?

Pozor na objem

Závisí to od toho, koľko vody, ale v princípe odpoveď znie: nie, pitie vody pred spaním nie je zdravé. Presnejšie, malé množstvo vody neuškodí, keď jej je ale viac, nerobí nám to dobre. Ak potrebujete pred spaním napríklad zapiť večernú dávku liekov, je to nevyhnutné, ale s množstvom by ste to nemali preháňať.

Odborníci všeobecne odporúčajú nepiť minimálne dve hodiny pred spaním, a ak musíte, tak menej ako jeden pohár a malými dúškami. Neplatí to len pre vodu, ale aj iné tekutiny, vrátane ovocných džúsov, kávy a alkoholu.

Napriek tomu, že alkohol má sedatívne účinky a môže uľahčiť zaspávanie, nemali by sme ho pred spaním piť najmä preto, že procesy jeho odbúravania v tele môžu narušiť spánkový rytmus. Vo výsledku možno ľahšie zaspíte, no nevyspíte sa dobre.

Časté močenie narúša spánkový režim

Pitný režim a pravidelná hydratácia je, samozrejme, zdraviu prospešná a životne dôležitá činnosť, pred spaním by sme to ale nemali s pitím preháňať. Ide o správne vyváženie príjmu tekutín s dôsledným pravidelným dodržiavaním pitného režimu najmä počas dňa, keď je náš organizmus aktívny.

Pri večernom pití pred spaním ide v zásade o to, že nočné vstávanie kvôli návšteve kúpeľne a nočnému močeniu dokáže nabúrať spánkový režim. To môže mať viaceré negatívne dôsledky na fungovanie prakticky všetkých systémov organizmu.

Pokiaľ dve hodiny pred spaním vypijete menej ako pohár vody a napriek tomu sa v noci viackrát budíte kvôli močeniu, odporúčame navštíviť svojho lekára.

Kvíz na záver

Súvisiace články: 

Pitný režim je dôležitý, ale koľko vody je už príliš?

muz leje vodu do pohara
Pitný režim je dôležitý, ale koľko vody je už príliš?

Určite ste už počuli o tom, že by ste mali piť veľa vody. Kedy je to už ale priveľa? Môžeme si uškodiť? 

Môže nočné potenie signalizovať zdravotný problém?

Žena sedí v noci na posteli a pije vodu
Môže nočné potenie signalizovať zdravotný problém?

Za nočné potenie môže raz prekúrená miestnosť, inokedy hrubá prikrývka. Ak vás ale trápi opakované nočné potenie, poďte hľadať príčinu. 

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.