Pitný režim je dôležitý, ale koľko vody je už príliš?

Všetci vieme, že voda je pre nás životne dôležitá, vieme aj to, že treba dodržiavať pitný režim, aby sme sa vyhli dehydratácii a s ňou súvisiacim zdravotným problémom. Vieme ale aj to, čo sa stane, ak pijeme veľa tekutín? Pozrime sa na problém nadmerného pitia vody.  

Koľko vody potrebujeme?

Rovnako ako nedostatok vody, aj nadmerná hydratácia je pre naše telo tiež problém. Odporúčané alebo primerané množstvo vody, ktoré treba denne vypiť, závisí od viacerých faktorov. Iné množstvo potrebujeme na Sahare ako v dažďovom pralese. Okrem prostredia ovplyvňujú úroveň potreby vody nášho organizmu celkové zdravie, druh a úroveň fyzickej aktivity, vek, hmotnosť, u žien aj tehotenstvo a dojčenie.

Čo sa stane, ak vypijeme veľa vody?

Ak pijeme veľa vody, môžeme si spôsobiť otravu (intoxikáciu), ktorá môže viesť až k poruchám funkcie mozgu. To sa prejaví ako zmätenosť, ospalosť či bolesti hlavy. Ak sa bunkový tlak v mozgu nadmerným pitím vody ešte zvýši, môže spôsobiť aj vysoký tlak, nízku srdcovú frekvenciu a problémy s dýchaním. 

Keď v dôsledku nadmerného pitia vody doslova „rozriedime“ hladinu sodíka, ktorý má udržiavať rovnováhu tekutín v tele, nastane tzv. hyponatrémia. Jej rizikom je až upadnutie do kómy s rizikom úmrtia.  

Ako sa prejavuje nadmerný príjem vody? 

Príznakmi toho, že to s príjmom tekutín preháňame, sú:  

  • časté močenie s frekvenciou vyššou ako 8 – 10-krát denne, 
  • číra farba moču, 
  • nevoľnosť, vracanie, hnačka,  
  • pulzujúce bolesti hlavy počas celého dňa, 
  • opuch a zmena farby končatín a pier, 
  • svalové kŕče, 
  • únava. 

Ako a koľko teda piť?

Pre správny a zdravý príjem tekutín platí nasledovné.  

  • Pite často a v menších dávkach aj vtedy, keď nepociťujete smäd, ktorý je príznakom začínajúceho deficitu vody v organizme. 
  • Východiskové množstvo je 8 pohárov vody denne, teda minimálne 2 litre
  • Ženy všeobecne potrebujú vypiť okolo 2,7 litra vody denne. 
  • Muži by mali počas dňa vypiť okolo 3,7 litra.  

Športovci (profesionálni i rekreační), tehotné a dojčiace ženy a seniori majú zvyčajne vyšší deficit vody. Na pitný režim často zabúdajú deti, ktorým viac hrozí dehydratácia ako nadmerný príjem vody. 

Pri pitnom režime platí klasické pravidlo: „všetko s mierou“. Pitie vody je životne dôležité, netreba ale piť ani veľa, ani málo, jednoducho primerane

Súvisiace články: 

Mýty o tom, koľko soli (ne)potrebujeme

panvica s mäsom, solenie, soľ
Mýty o tom, koľko soli (ne)potrebujeme

Vedeli ste, že aj so soľou sa viažu rôzne mýty? V článku sme sa pozreli na niektoré z nich. 

Môže nočné potenie signalizovať zdravotný problém?

Žena sedí v noci na posteli a pije vodu
Môže nočné potenie signalizovať zdravotný problém?

Za nočné potenie môže raz prekúrená miestnosť, inokedy hrubá prikrývka. Ak vás ale trápi opakované nočné potenie, poďte hľadať príčinu. 

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.