Ešte ste nemali zápal očných spojiviek? Naozaj ste si istí? Toto bežné ochorenie nie je také vážne, ako vyzerá. Inokedy nám ale môže signalizovať aj iný problém. Pozrime sa na príčiny, príznaky a liečbu tohto nepríjemného ochorenia.
Konjunktivitída – čo sa skrýva za týmto označením?
Konjunktivitída je začervenanie až zápal priehľadných membrán, ktoré pokrývajú očné bielka a membrány vnútornej časti očných viečok. Najčastejšou príčinou je vírusová alebo bakteriálna infekcia, ale aj alergie, pôsobenie chemických látok, prípadne iné ochorenia.
Zápal očných spojiviek je vysoko nákazlivý, ak má bakteriálny alebo vírusový pôvod. Preto je odporúčané s týmto ochorením zostať počas liečby doma.
Konjunktivitída spôsobená alergiou alebo chemickými látkami nákazlivá nie je.
Ako sa prejavuje zápal očných spojiviek?
Príznaky ochorenia zvyčajne začnú v jednom oku a počas niekoľkých dní sa prejavia aj v druhom. Pri vírusovom zápale sú postihnuté obe oči súčasne. Alergický zápal tiež postihuje obe oči a sprevádza ho svrbenie, opuch a začervenanie viečok sú bežnejšie pri bakteriálnych a alergických zápaloch.
Charakteristickým príznakom je začervenanie oka so svrbením a pálením, slzenie, výtok – pri vírusových zápaloch číry, pri bakteriálnych a alergických zelenožltý. Ďalej nepríjemný pocit „niečoho v oku“, citlivosť na svetlo a „zlepenie viečok“ počas spánku.
Ak sú príznaky závažné, najmä zmeny videnia, vysoká citlivosť na svetlo či silná bolesť, môže ísť o rozšírenie infekcie za spojivku, alebo o infekciu či zápal vo vnútri oka. Tieto stavy musí vyšetriť lekár, existuje viacero diagnostických metód zisťujúcich príčinu konjunktivitídy, alebo vážnejších zápalov oka.
Pretrvávajúci zápal očných spojiviek môže signalizovať:
Ako sa lieči zápal očných spojiviek?
Bakteriálny zápal sa lieči antibiotikami. Väčšina vírusových prípadov nemá špecifickú liečbu. Alergický zápal je liečený odstránením alergénu a liečbou samotnej alergie.
Ak má zápal spojiviek chemickú príčinu (kontakt s nejakou chemickou látkou), je potrebné čo najskôr postihnuté oko dôkladne umyť vodou a volať záchranku.
Zmiernenie bolesti a odstránenie výtoku bakteriálneho či vírusového zápalu dosiahneme studeným alebo teplým vlhkým obkladom. Pri bakteriálnej alebo vírusovej konjunktivitíde treba ostať doma až do dokončenia liečby a vymiznutia príznakov.
Treba sprísniť tiež hygienu, aby sa infekcia nerozšírila na ostatných členov rodiny. Kľúčové je:
-
nedotýkať sa rukami oblasti očí,
-
ruky si častejšie umývať, najmä po aplikácii mastí či kvapiek,
-
nezdieľať uteráky,
-
vyhadzovať vreckovky a obklady.
-
často dezinfikovať povrchy v domácnosti, vrátane umývadiel a kľučiek.
Napriek tomu, že zápal očných spojiviek nevyzerá dobre a je nepríjemný, ide o bežný stav bez rizika dlhodobého poškodenia zraku – ak sa zistí a správne lieči včas.