13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť 

„Prestať fajčiť je najľahšia vec na svete. Aj ja to môžem potvrdiť, skúsil som to už najmenej tisíckrát...“, povedal Mark Twain. Skoncovať s fajčením vôbec nie je jednoduché, ale je to životne dôležité. Tu je 13 najlepších tipov, ako prestať fajčiť.

1. Nájdite si dôvod

Pri akejkoľvek závislosti platí, že ak závislý nechce prestať, neprestane. Skoncovanie so závislosťou od nikotínu vyžaduje silnú, čo najosobnejšiu motiváciu. Môžu to byť zdravotné dôvody a aj ochrana rodiny pred pasívnym fajčením.

2. Pripravte sa

Snaha prestať fajčiť vyžaduje okrem motivácie aj zodpovednú prípravu. Treba si uvedomiť, že odvykanie je náročné a ideálne je pripraviť sa naň s pomocou odborníkov. 

3. Zvážte nikotínovú terapiu

Odvykanie od nikotínu môže spôsobiť bolesti hlavy, uberať energiu a ovplyvňovať náladu. Podľa štúdií môžu šance na úspech zvýšiť nikotínové náplasti, pastilky či žuvačky.

4. Získajte informácie o liečbe

Niektoré lieky môžu obmedziť chuť si zapáliť a aj znížiť uspokojenie z fajčenia. Ďalšie lieky zmierňujú viaceré abstinenčné príznaky.

5. Získajte podporu

Povedzte svojim najbližším, že sa snažíte prestať fajčiť, môžu vám pomôcť. Pripojte sa k podpornej skupine „abstinujúcich fajčiarov“ alebo využite behaviorálnu terapiu. 

6. Uvoľnite sa

Pripravte sa na to, že budete musieť nájsť iný spôsob uvoľnenia, ktorým nahradíte relaxačné účinky nikotínu. Počas prvých týždňov odvykania sa snažte vyhýbať stresovým situáciám. 

7. Pozor na spúšťače 

Pri pití alkoholu je pomerne ťažké prestať fajčiť. Ak ste si zvykli zapáliť ku káve, nahraďte ju počas odvykania čajom. Ak ste si zapálili vždy po jedle, nájdite si inú „rituálnu činnosť“ – žujte žuvačku, prejdite sa alebo si vyčistite zuby. 

8. Poupratujte 

Ak ste fajčili doma, odstráňte všetky popolníky a zapaľovače, vyčistite koberce, čalúnenie, vyperte závesy, záclony a oblečenie. Zbavte sa vône dymu – používajte osviežovače vzduchu, vonné sviečky či oleje. Ak ste fajčili v aute, vyčistite ho tiež. 

9. Skúšajte to znova 

Ak si počas odvykania zapálite, nevzdávajte to. Zistite, čo vás k tomu viedlo a snažte sa tomu nabudúce vyhnúť. Využite to ako príležitosť zintenzívniť snahu prestať fajčiť. 

10. Hýbte sa 

Telesná aktivita môže znížiť túžbu po nikotíne a aj zmierniť abstinenčné príznaky. Ak pocítite chuť zapáliť si, radšej sadnite na bicykel, zabehajte si, choďte von so psom, pokoste trávnik či vyplejte záhon v záhrade. Kalórie, ktoré pohybom spálite, zabránia priberaniu. V tomto článku sme spísali tipy, ktoré vám pomôžu začať s pravidelným pohybom

11. Jedzte zdravo

Netrápte sa pri odvykaní diétou, snažte sa podporiť svoje zdravie kvalitnou stravou, pridajte do jedálnička viac ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a živočíšnych bielkovín. 

12. Odmeňte sa 

Keď prestanete fajčiť, naplno si uvedomíte, ako ide fajčenie do peňazí. Urobte si radosť niečím, čo si kúpite za časť ušetrených peňazí. 

13. Čas je na vašej strane 

Benefity nefajčenia pocítite relatívne rýchlo, 20 minút po poslednej cigarete sa váš tep vráti do normálu. Počas 24 hodín sa hladina oxidu uhoľnatého vo vašej krvi znormalizuje. Za 2 – 3 týždne sa začne znižovať riziko infarktu, časom znížite aj riziko rakoviny pľúc a iných druhov zhubných ochorení. 

„Umenie napredovania spočíva v tom, že začneme.“ Mark Twain 

Súvisiace články: 

Nemáte radi cvičenie? Pomocou týchto 12 tipov zaradíte do svojho života viac pohybu

Žena na bežiacom páse v posilňovni, vedľa stojí tréner
Nemáte radi cvičenie? Pomocou týchto 12 tipov zaradíte do svojho života viac pohybu 

Viete, že by ste sa mali viac hýbať, ale fitko obchádzate na kilometre? Týchto 12 tipov vám pomôže začať.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.