Vitamín C: funkcie, odporúčaná dávka a zdroje
Vitamín C patrí k esenciálnym vitamínom, ktoré si naše telo nevie vytvoriť samo. Mnohí ho poznáme hlavne v kontexte dopĺňania v chladnom a sychravom počasí. Okrem toho má však množstvo dôležitých úloh a funkcií, na ktoré sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je vo vode rozpustná zlúčenina, ktorá je citlivá na teplo a oxidáciu. Naše telo si nevie vitamín C uložiť do zásoby ani ho vyrobiť (na rozdiel od rastlín a väčšiny živočíchov), preto sme odkázaní na jeho pravidelný príjem.
Funkcie vitamínu C v našom tele
Tento vitamín plní v organizme mnohé dôležité funkcie.
-
Je základným antioxidantom v krvi a regeneruje iné antioxidanty. Táto funkcia je nesmierne dôležitá, pretože sme denno-denne pod vplyvom voľných radikálov. Antioxidačná funkcia je predmetom neustálych výskumov, pričom sa hodnotí jeho význam v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a iných ochorení, ktoré súvisia s oxidačným stresom.
-
Vitamín C plní úlohu v mnohých biochemických reakciách, ktoré prebiehajú v organizme. Zúčastňuje sa metabolizmu železa, medi, žlčových kyselín, kyseliny listovej a niektorých aminokyselín. Chráni organizmus pred záťažou ťažkými kovmi.
-
Vitamín C pôsobí pozitívne na imunitný systém, má antibakteriálne a antivirotické účinky. Takisto podporuje syntézu niektorých interferónov, protilátok a lymfocytov.
-
Dôležitú úlohu zohráva pri liečbe rakoviny, kde pôsobí synergicky s liekmi proti rakovine a podporuje mnohé iné mechanizmy, ktoré prispievajú k lepšiemu zvládnutiu ochorenia a následného posilnenia imunity.
-
Vitamín C je potrebný na syntézu kolagénu, L-karnitínu a niektorých neurotransmiterov. Kolagén je základným komponentom spojivového tkaniva, preto napomáha lepšiemu hojeniu rán. Zároveň podporuje zdravie kostí, chrupiek a krvných ciev.
-
Vitamín C pozitívne ovplyvňuje bunky zvonka i zvnútra. Chráni pokožku pred starnutím a zvýšenou stratou vody. Dôležitý je aj v rámci prevencie ochorení srdca, záchvatov dny, nedostatku železa a infekčných ochorení.
Koľko vitamínu C denne potrebujeme?
Vitamín C prijímame bežne prostredníctvom stravy. Ako doplnok slúžia výživové doplnky a potraviny fortifikované o vitamín C.
Denná potreba sa mení s vekom človeka:
- v dojčenskom období je to 40 – 50 mg/deň,
- u adolescentov a dospelých je to 80 – 100 mg/deň.
Potreba sa zvyšuje pri zápalových ochoreniach, rekonvalescencii, pri hojení rán, anémii, pri rýchlom raste či pri fyzickej a psychickej záťaži. Ľudia vystavení extra dávke voľných radikálov (napríklad fajčiari), tehotné ženy a seniori potrebujú takisto navýšiť denné dávky vitamínu C.
Zdroje vitamínu C a rôzne doplnky
Najlepšími zdrojmi vitamínu C sú ovocie a zelenina (citrusové plody, rajčiny, zemiaky, paprika, kiwi, brokolica, jahody, melón cantaloupe). Mnohé potraviny sú o vitamín C obohatené.
Varením a dlhým skladovaním sa však znižuje obsah vitamínu C v potravinách. Pestrá a vyvážená strava je postačujúca na pokrytie jeho základných potrieb.
V prípade vyššie spomenutých stavov môžete navštíviť lekáreň a nechať si poradiť, aký doplnok stravy s vitamínom C bude pre vás najvhodnejší. Ponuka je široká – vyberať si môžete kapsule, prášok, tekutú formu, samostatný vitamín C alebo v kombinácii s inými vitamínmi.
Maximálna odporúčaná dávka vitamínu C
I keď má vitamín C mnoho benefitov, netreba to preháňať. Maximálna denná tolerovaná dávka, ktorá nemá žiadny škodlivý vplyv na zdravie, je do 2 000mg.
Vyššie dávky vitamínu C (viac ako 2 000mg) môžu u niektorých spôsobiť:
- hnačku,
- bolesť brucha,
- nafukovanie.
Pri dlhodobo vyšších dávkach než 3 000mg hrozia závažnejšie stavy. Megadávky vitamínu C nie sú potrebné aj z toho dôvodu, že si telo nadbytok vitamínu vylúči močom.
Ako sa prejaví nedostatok vitamínu C v tele?
Nedostatok vitamínu C je vo vyspelých krajinách pomerne zriedkavý stav. Môže sa vyskytnúť pri redukovanej strave, kedy jeho príjem klesne pod 10 mg/denne po dobu 1 mesiaca a viac.
Na nedostatok sú náchylnejšie vyššie spomenuté kategórie ľudí (tehotné ženy, seniori, ľudia s vyššou záťažou oxidačného stresu,...). Ľahký nedostatok vitamínu C (hypovitaminóza) sa prejavuje:
- únavou,
- malátnosťou,
- anémiou z nedostatku železa (vitamín C podporuje vstrebávanie železa),
- tvorbou modrín,
- celkovou psychickou nepohodou.
Choroba z veľkého nedostatku vitamínu C sa nazýva skorbut. Je veľmi vzácnym ochorením v rozvinutých krajinách, súvisí skôr s nízkym socio-ekonomickým zázemím a obmedzeným prístupom k jedlu. Skorbut sa prejavuje krvácaním ďasien, vypadávaním zubov, fragilitou kostí, krvácaním pod kožu, rozmazaným videním, opakovanými infekciami a atrofiou svalov.
Záverečné zhrnutie
Pestrá a vyvážená strava vám bude stačiť na to, aby ste telu dodali potrebný vitamín C. V určitých prípadoch (popísané vyššie) môže vaše telo vyžadovať zvýšenú dávku – vtedy si nechajte poradiť od lekára či lekárnika, aký doplnok bude pre vás najvhodnejší. S vitamínom C to však nepreháňajte, pretože telo nepotrebné množstvo vylúči močom.
Zdroje a referencie
- https://www.solen.cz/pdfs/far/2005/01/11.pdf
- https://medcraveonline.com/JCPCR/vitamin-c-properties-function-and-application-in-cancer-therapy.html
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
- https://www.webmd.com/diet/features/the-benefits-of-vitamin-c
- https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-c/
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits#2.-May-help-manage-high-blood-pressure
- https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-c/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493187/