Bolí vás hlava? Možno bolesť spôsobili lieky 

Bolesť hlavy dokáže byť naozaj veľmi nepríjemná. Objavuje sa ako príznak ochorení alebo existujú bolesti hlavy, ktoré sú samy osebe ochorením. Vedeli ste ale o tom, že aj lieky môžu spôsobovať takéto bolesti?  

Bolesť hlavy a lieky proti bolesti

Rovnako, ako pri iných druhoch bolesti, aj pri bolesti hlavy zrejme každý siahne po lieku. Často to robíme bez toho, aby sme poznali príčinu bolesti. Existujú však lieky, ktoré môžu spôsobovať bolesť hlavy.

Patria sem paradoxne aj lieky, ktoré by mali bolesť hlavy zmierňovať. Je to tak – tento jav sa nazýva paradoxná bolesť hlavy a môže sa prejavovať pri častom a opakovanom užívaní niektorých liekov. Medzi tie patria:

  • aspirín, 
  • paracetamol,  
  • ibuprofén, 
  • naproxén,  
  • kodeín, 
  • lieky proti bolesti na predpis, 
  • lieky na spanie, 
  • lieky obsahujúce kofeín, 
  • lieky na migrénu.  

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť spätným bolestiam hlavy je neužívať lieky, ktoré ju spôsobujú

Postupné znižovanie dávok a vysadzovanie liekov ale konzultujte s lekárom alebo lekárnikom, aby ste sa vyhli abstinenčným príznakom.

Bolesť hlavy a iné lieky

Bolesť hlavy počas užívania antikoncepčných tabletiek či iných prostriedkov môže byť spôsobená poklesom estrogénu. Spojitosť možných bolestí hlavy a antikoncepcie konzultujte s lekárom. 

Bolesť hlavy je tiež častým vedľajším účinkom nitrátov – liekov rozširujúcich cievy, ktoré sa predpisujú na liečbu kardiologických diagnóz. Ak máte bolesti hlavy po užívaní nitrátov, nevysadzujte ich a konzultujte ďalšiu liečbu so svojím lekárom alebo kardiológom.

Nesnažte sa ani o „samoliečbu“ bolestí hlavy, pretože niektoré lieky na migrénu môžu byť pri kardiovaskulárnych ochoreniach nebezpečné.

Poslednou skupinou liekov, ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy, sú hormonálne prípravky na liečbu symptómy menopauzy

Ako najlepšie riešiť bolesti hlavy?

Vždy platí, že ak máte intenzívnu, opakovanú alebo dlhodobú bolesť hlavy, treba sa obrátiť na svojho lekára. Ak sa bolesť objaví po začatí užívania niektorého z popísaných liekov, nemusí ísť o vážny problém, ale o vedľajší účinok.

Lieky však nikdy sami nevysadzujte, vždy sa poraďte s lekárom o prípadnom znížení dávok či zmene liečby.

Pomerne široká škála liekov (aj tých na bolesť hlavy) môže spôsobiť bolesti hlavy. Aj preto je dobré užívanie aj voľnopredajných liekov konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Súvisiace články: 

Bolesť hlavy: základné typy a vhodná liečba

žena s bolesťou hlavy
Bolesť hlavy: základné typy a vhodná liečba

Prečítajte si, ako rozpoznať migrénu, klastrovú či tenznú bolesť hlavy, a čo robiť, keď sa objavia.

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba 

Takmer každý sa už stretol s bolesťou hrdla. Viete však, čo ju spôsobuje, ako sa má správne liečiť, či aký je rozdiel medzi bakteriálnou a vírusovou infekciou?

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.